PAYLAŞ

Hamileliğin 36. ve 40. Haftaları

Hamileliğin 36. Haftası :Mutlu finale sadece 4 hafta kaldı (eğer sezaryen olacaksanız 2 hafta kadar daha zamanının var demektir). Bebek ise hemen hemen hazırlandı. Her an doğum kanalına girebilir. Bu haftada yağ birikimi diz ve dirseklerde hızlanıyor. Boyun ve bilekleri de unutmamak lazım. Bebeğinizin diş etleri de olgunlaşmasını tamamladı ve artık sert. Yanaklarında ise yağlar birikti ve artık sıkılacak hal aldı!.. Hamileliğinizin başında ultrasonda gördüğünüz o ufacık canlı artık tam anlamıyla yaklaşık 2750 gram ağırlığında bir insan yavrusu.Bu haftada bebeğiniz genelde son duruş pozisyonunu almıştır ve artık dönmesi çok nadir olarak görülür. Bu haftadan sonra doktorunuz sizi her hafta görmek ve sizin ve bebeğinizin durumunu değerlendirmek isteyebilir. Bu haftalarda kilo artışınız (hem bebeğin hem de sizin) çok hızlı olabilir. Doktorunuz vajinadan kültür alarak grup B Streptokok enfeksiyonu taşıyıp taşımadığınızı incelemek isteyebilir. Bu haftalarda karnınızın üst kısmında bir boşluk ve rahatlama hissedebilirsiniz. Bu bebeğinizin doğum kanalına doğru indiğini belirtir ve angajman olarak adlandırılır. Midenizdeki bası ortadan kalkacağı için iştahınız yeniden açılabilir. Benzer şekilde akciğerlerinizdeki baskı da olmayacağından soluk alıp vermeniz kolaylaşır. İdrara çıkma sıklığınız angajman sonrası tıpkı hamileliğinizin ilk başlarındaki gibi iyice artacaktır.Bebeğinizin hareketleri dışarıdan rahatlıkla izlenebilir. Zaman zaman karnınızın bir bölgesinde aniden bir yükselti fark edebilirsiniz. Bebeğinizin hareketleri özellikle göğüs kafesinizin altında size acı verebilir, canınızı yakabilir.

Hamileliğin 37. Haftası :37. haftayı tamamladığınızda bebeğiniz ve hamileliğiniz miadını doldurmuş olarak kabul edilir. Ancak büyümesi daha durmamıstır.Vücudu yağ depolamaya devam eder ve günde yaklaşık 15-30 gram kadar alırlar. Genelde erkek bebekler kız bebeklerden daha fazla yağ depolarlar ve bu nedenle daha ağır doğarlar. Bebeğiniz artık yeterli koordinasyonu sağlayacak kapasitededir ve elleri ile cisimleri rahatlıkla kavrayabilir. Eğer karnınıza çok kuvvetli bir ışık kaynağı dayarsanız yüzünü o tarafa doğru çevirecektir.Rahim içinde soluk alıp verme hareketleri yapar ve bunların ultrasonda izlenmesi bebeğinizin iyi durumda olduğunun göstergesidir. Amniyon sıvısına göre hacmi çok arttığından hareket etmesi zorlaşır ve bebek hareketlerinde azalma fark edebilirsiniz. Bu haftaya kadar rahmi ağzınızı ve onu rahim içine bağlayan kanal sümügümsü bir tıkaç tarafından doldurulmaktaydı. Bu mukus tıkacın amacı rahminizin içini ve bebeğinizin vajinadan gelebilecek mikrop ve enfeksiyonlara karşı korumaktır. Bu mukus tıkacın vajinanizdan gelmesi doğmun belirtilerinden biridir ve halk arasında “nisan gelmesi” olarak adlandırılır. Nisan doğumdan birkaç hafta önce gelebileceği gibi sadece bir kaç saat önce de gelebilir. Nisanı genelde kanlı sümügümsü bir akınıtı seklinde hissedersiniz

Hamileliğin 38. Haftası :Eger planli sezaryen olacaksaniz bu haftadan sonra herhangi bir günde güvenle dogumunuzu yapabilirsiniz. Bazi durumlarda normal dogum planlanan gebelerde doktorunuz suni sanci vererek dogumunuzu gerçeklestirebilir.Bu haftada bebeginizin kafa çevresi ile arin çevresi yaklasik olarak birbirine esittir.Yag birikimi giderek yavasladigindan kilo alimi da yavaslar. Ayni sekilde siz de daha az kilo almaya baslarsiniz. Yanaklari ve emme kaslari tamamen gelistiginden ve bebeginiz sürekli içinde yüzdügü amniyon sivisini yutar. Bu sivi ile birlikte sinirim sisteminden, cildinden dökülen hücreler ile tyler barsak içerigini yani diskisini olusturur. Bu diskiya “mekonyum” adi verilir. Mekonyum koyu yesil-siyah renkli bir maddedir ve bebek herhangi bir nedenle sikintiya girdiginde ilk olarak kakasini yapar. Zaman zaman bacaklarinizda elektrik çarpmasina benzer yakinmalar olabilir. Bunun nedeni bebeginiz hareket ederken ve pelvis içinde yerlesirken rahimin etrafindaki sinirlere dokunmasidir. Esiniz doguma girmek istemiyorsa onu size eslik etmesi için ikna etmeye çalismalisiniz. Kadinlarin çogu dogum sirasinda esleri yanlarinda oldugunda kendilerini çok daha rahat hissederler. Ancak esinizi çok fazla zorlamayin belki kendisini kan tutuyordur ve bunu size söylemekten çekiniyordur. Bazi kadinlar ise eslerinin kendilerini o halde görmesi düsüncesinden rahatsiz olurlar. Eger esiniz doguma katilmak istiyorsa ancak siz bundan rahatsizlik duyacaksaniz esinize durumu açikça anlatarak size anlayis göstermesini isteyebilirsiniz. Kendi onaylamadigi halde esi herseye ragmen doguma girmek isteyen kadinlara küçük bir hile önerisi. Gizlice doktoruzla konusun ve esinizi içeri almamasini isteyin -:)

Hamileliğin 39. Haftası :Son haftaya girildiginde oksijen ve besin maddelerini bebeginize tasiyan göbek kordonunun uzunlugu yaklasik 50 kalinligi ise 1.3 santimetre civarindadir. Bebeginizin agirligi 3000 gramin üzerindedir ve rahimin büyük bir kismini doldurmaktadir.Bebeginizin cildini kaplayan ve verniks adi verilen kremsi madde ortadan kaybolmaya baslar. Benzer sekilde lanugo adi verilen tüyler de büyük ölçüde dökülmüştür.Sizden geçen antikorlar bebeginizin dogum sonrasi en az 6 ay süreyle enfeksiyonlara karsi mücadelesinde yardimci olacaktir.Son haftada amniyon zari her an açilabilir ve sulariniz gelebilir. Bazen bardaktan bosalircasina hizli ve fazla miktrada olan bu olay bazen de çok yavas olabilir. Hatta kendinizi idrar kaçirirmis gibi hissedebilirsiniz. Miktari ne olursa olsun sularinizin geldigini düsünüyosaniz zaman kaybetmeden doktorunuzu aramali ya da hastaneye gitmelisiniz.Vücudunuzun denge merkezi iyice degistiginden dengenizi saglamakta güçlük yasayabilirsiniz.Özellikle ilk bebeginizi bekliyorsaniz esinizle bir çift olarak yasadiginiz bu son günlerin kiymetini bilin. Bundan sonraki hayatinizi bir aile olarak devam ettireceksiniz.

40.hafta-Muhteşem final
Eğer hala daha doğum yapmadıysanız iyice sıkılmaya ve sabırsızlanmaya başladınız demektir.Sizden salgılanan hormonların bebeğinizin dolaşımında da bulunması nedeniyle erkeklerde torbalar, kızlarda da labiumlar normalden daha büyük görünecektir. Hatta doğum sonrası memelerinden süt dahi gelebilir. Bu hem kız hem de erkek bebeklerde rastlanabilen bir durumdur ve bir kaç gün içinde kendiliğinden kaybolur.Bu hafta size çok uzun gelebilir. Sabırlı olmaya çalışmalısınız. Siz herhangi bir ağrı hissetmeseniz bile rahim ağzınız yavaş yavaş açılmaya başlamış olabilir. Normal sancıların başlaması ile rahim ağzındaki açıklık ve incelme de artmaya baslar. Açıklık 10 santimetre olduğunda doğumun ilk evresi tamamlanmıştır. Daha sonra ikinci evre yaşanır ve bebeğiniz dünyaya ve size merhaba der. Vajinal doğumda kafa doğduktan hemen sonra doktorunuz bebeğinizin ağzını siler ve ilk ağlaması odada yankılanmaya baslar. Bu aşamada daha göbek kordonu kesilmeden bebeğinizin kucağınıza verilmesi ilk temasın daha sıcak yaşanmasını sağlar.

BİR CEVAP BIRAK

*