Ana sayfa Bebek ve Hastalıkları Paraziter Çocuk Hastalıkları

Paraziter Çocuk Hastalıkları

Paraziter Hastalıklar

Çocuklarda sıklıkla enfeksiyon yapan parazitler amip ve Giardia gibi tek hücreli canlılar, şeritler, kıl kurdu ve Ascaris gibi solucanlardır.

Amip

Amip, kirli yiyecek ve sularla, ayrıca kişiden kişiye temasla bulaşır. Dizanteri denen kanlı ishal ve ateş tablosu yapar. Tedavi edilmezse belirtiler günler ya da haftalarca sürebilir, yineleyebilir. Hastaların %25’inde bağırsaklarda ülserler oluşur. Bu ülserler barsak delinmesine kadar ilerleyebilir. Çocuklarda kanlı ishal her zaman doktor tarafından değerlendirilmesi ve tedavi edilmesi gereken bir durumdur.

Ascaris

Ascaris, yumurtaların yiyecek ve içeceklerle alınması ile bulaşıp insan vücudunda olgun solucan haline dönüşür. Solucanlar bağırsağa yerleşebilir ya da başka organlara gidebilir. Bağırsaktaki solucanlar karın ağrısı ve şişkinliğe yol açabilir, seyrek olarak da bağırsak tıkanıklıkları yaratabilir. Akciğerlere giden parazit ise öksürük ve kanlı balgama neden olabilir. İlaçla tedavisi gerekir.

Şeritler

Şeritler, yumurtaları az pişmiş ya da çiğ etin yenmesi ile insanlara bulaşan dev solucanlardır. Bağırsakta olgun hale dönüştüklerinde 1000-2000 kadar ufak şeritler halindedir; toplam boyutları 4-10 metre uzunluğundadır. En sık görülen bulgusu anüsten parça parça şeritlerin düşmesidir. İlaçla tedavi edilebilir; korunma için çiğ ya da az pişmiş etlerin yenmemesi gerekir.

Uyuz

Uyuz, küçük bir parazit tarafından oluşturulan, deride kaşıntıya neden olan, sık görülen bir hastalıktır. İnsandan insana yakın temas ile geçer. Kaşıntı tipik olarak gece yatakta artar. Kaşınmaya bağlı olarak deride izler görülür. Kaşıntı özellikle parmak araları, bilekler, dirsek, kalçalar ve göbekte yoğundur. Baş, boyun, el ve ayak tabanları genellikle etkilenmez. Tedavisinde ilaçlara ek olarak tüm giysilerin, yatak takımlarının ve havluların kaynatılması gerekir. Kaynatılamayan giyecekler kızgın ütü ile ütülenmelidir. Tedavinin tüm aile tarafından kullanılması önemlidir.

Bit

Bit, saçlı deride ve vücutta kaşıntıya neden olan bir başka parazittir. Giysiler, tarak ve fırçaların ortak kullanımı ile ya da yakın temas ile bulaşır. Özellikle başın arka kısmında bulunur. Ensede ve kulak kepçelerinde deri bulgularına da neden olur. Saçların üzerinde kepeğe benzer; ancak saça sıkı tutunmuş sirkelerinin görünmesi ile kesin tanı konur. Tedavisinde uyuzda olduğu gibi ilaç tedavisine ek olarak giysilerin, yatak takımlarının ve havluların yıkanması, tarak ve fırçaların da iyice temizlenmesi gerekir. Tedaviyi tüm aile kullanmalıdır.

ALERJİK HASTALIKLAR

Alerji, vücudun bağırsak sisteminin bir maddeye karşı aşırı duyarlı hale gelmesi sonucunda, o maddeyle karşılaştığında ortaya çıkan zararlı enfeksiyondur. Günümüzde ülkelerde saniyeleşme arttıkça vücudu duyarlandıran maddeler (alerjenler) de giderek artmakta ve alerji hastalarının sayısında artış olmaktadır.

Anafilaksi

Tedavi edilmediğinde ölümcül seyredebilen ani bir alerjik reaksiyondur. En yaygın anafilaksi nedenleri penisilin, arı sokması, yumurta, fındık, çilek gibi besinler ve ağrı kesici ilaçlardır. Belirtile be alerjenlerle karşılaştıktan sonra dakikalar içinde başlayabilir; deride döküntü, gözlerde şişme, burun tıkanıklığı, kusma, ses kısıklığı, soluk alamama, şok ve komaya kadar ilerleyebilir. Çocuklarda ölüm nedeni, genellikle solunum yollarının şişmesi sonucu nefes alamamalarından ileri gelir. Hızlı tedavi yaşam kurtarıcıdır. Korunma için anafilaksiye yol açtığı bilinen etkenlerden uzak durulmalı, hekim önerisi olmadan hiçbir ilaç kullanılmamalı, enfeksiyonlar her zaman sağlık kurumlarında yapılmalı, risk altındaki kişiler yanlarında acil tedavide kullanılan ilaçları bulundurulmalıdır.Astım

Astım, çeşitli etkenlere bağlı olarak gelişen aşırı duyarlılık sonucu, hava yollarında zaman zaman olup geçen daralmalarla giden bir hastalıktır. Hastalık nöbetler biçiminde ortaya çıkar. Yineleyen öksürük, soluk alıp vermede güçlük, bu güçlük sırasında duyulan ıslık sesine benzer bir ses tipik bulgularıdır. Son on yılda hasta çocuk sayısında artış görülmüştür. Astım alerjik ve alerjik olmayan biçiminde ikiye ayrılabilir.Alerjik astımda olayı tetikleyen nedenler bitki polenleri, besinler, ev tozu, ilaçlar, hayvan tüyleri olabilirken; alerjik olmayan astımda ısı değişiklikleri, soğuk hava, kokular, solunum yolu enfeksiyonu yapan virüsler etkin olabilmektedir.Astım iyi tedavi edilip, gerekli korunma önlemleri alınmazsa öldürücü olabilir. Doktora başvurmada gecikmemek ve önerilen ilaçları düzenli kullanmak gerekmektedir. Çocuğun alerjisi olduğu bilinen besin ve ilaçlardan uzak tutulması, evde kesinlikle sigara içilmemesi, çocuğun yastığının, yorganının kuştüyü ve yün olmaması, odasında az eşya bulundurulup sık olarak nemli bezle tozunun alınması, tüylü oyuncaklar bulundurulmaması alınacak önlemlerin bazılarıdır. Çocukluk çağında görülen astımın uzun süreli izlemlerinde sonuçlar iyidir. Çocukların çoğunun büyüdükçe düzeldiği gözlemlenmiştir.

Ürtiker

Ürtiker, halk arasında kurdeşen olarak bilinen ve çok sık rastlanan bir hastalıktır. Toplumumuzun %20 kadarını yaşamlarının bir döneminde etkiler. Kabarık, kaşıntılı, kızarık, orta kısımları daha soluk, büyük döküntülerdir.Ürtikere neden olan etkenlerin arasında ilaçlar (penisilin, aspirin gibi); besinler ve besin katkı maddeleri (yumurta, fıstık, balık); enfeksiyon hastalıkları; böcek ısırması, parazitler gibi pek çok neden sayılabilir. Tedavide öncelikle etken olduğu saptanan maddeler uzaklaştırılmalı, enfeksiyon varsa tedavi edilmelidir. Bu arada doktorun önereceği, hastayı rahatlatacak ilaçlar kullanılmalıdır.