Ana sayfa Bebek Beslenmesi 9-12 Aylık Bebek Beslenmesi ve Programı

9-12 Aylık Bebek Beslenmesi ve Programı

856

9 – 12 aylık bebeklere uygun yemekler ve beslenme programı:Yoğurtlu ve sütlü,mercimekli çorbalar bebeğinizin beslenmesinde menüsünde yer almalı ayrıca iyi pişmiş nohut ve mercimek yemekleri, patates, kabak,taze fasulye, pazı, ıspanak gibi sebze yemekleri, balık, köfte, et yemekleri, etli veya mercimekli dolmalar da menünüze dahil edebileceğiniz çeşitler. Ekmek ve soyulmuş meyve parçaları bebeğin eline verilebileceği gibi bebeğinize makarna ve pilav da verebilirsiniz.

 

 

Çay, gazoz, çikolata, şeker v.b yiyecekler bebeklere verilmemelidir. Bebek,kendi kendine yemek yemeye alıştırılmalıdır .1 yaşına gelmiş bebeğin yemekleri iyotlu tuz (ailede herkesin yediği yemekler) ile pişirilmelidir.

Bebeğin yeterli ve dengeli beslendiğini nasıl anlayabilirsiniz?

Bebeğiniz sütünüz ile besleniyor ve düzenli uyuyor belli aralıklarla besleniyor ise sütünüz yeterli geliyordur.Ancak aylık takiplerinde yeterli kilo almıyor ve sık acıkıp sürekli huzursuz ise doktorunuz ile mutlaka irtibata geçmeniz gerekir.

Eğer bebeğiniz:

0-6 aylık dönem de ayda 600 -1000 gr arasında 6-12 aylık dönemde ise ayda 500 gr alıyorsa yeterli ve dengeli beslenip s ağlıklı büyüyor anlamına gelmektedir.Bu dönemde yetişkinler için pişirilen ev yemeklerinin çoğunluğu püreler halinde, az baharatlı, az tuzlu olarak bebeğe verilebilir.

Çocuğunuz 1 yaşına gelince aile ile birlikte mama sandalyesini sofraya yaklaştırarak yemek yemeğe alıştırınız ve kendi kendine yemesine fırsat tanıyınız.

Sebze, meyve, köfte, patates gibi yiyecekleri küçük parçalar halinde hazırlayarak önüne koyunuz. Bebeğinizi beslemeye başlamadan önce birlikte vakit geçirin, bebeğinizle onu cesaretlendirecek biçimde konuşun. Beslemeye başlamadan önce ağzını açmasını bekleyin. Bebeğiniz parmaklarıyla mamasını tutmak isterse, izin verin. Sevmediği besinler için zorlamayın, bir süre vermeyin ve tekrar ayni besini bebeğiniz açken vermeyi deneyin.12 Aylık Bebekler İçin örnek mönü: Örnektir .Dikkat her bebeğin kendi metabolik ihtiyacına ve sindirim fonksiyonuna göre değişiklik gösterebilir.

Uyanınca: anne sütü

Sabah: Kahvaltı 1 çay bardağı şekersiz süt (120 ml) .½ kibrit kutusu peynir 1 yumurta (gün aşırı) 1 tatlı kaşığı reçel veya pekmez ½ ince dilim ekmek veya 2-3 adet bisküvi Ara: 1 çay bardağı meyve püresi

Öğle: 5-6 silme yemek kaşığı kıymalı sebze püreleri (kıymalı dolma içleri,terbiyeli veya sebzeli köfteler, sebzeli tavuk veya balık, kuru baklagil püreleri 5-6 silme yemek kaşığı patates püreleri (makarna, pilav, vb) 1 çay bardağı içecek (süt ve/veya su)

İkindi: 8-10 yemek kaşığı yoğurt Ekmek, evde yapılmış ince bir dilim kek veya 2-3 bisküvi 6 yemek kaşığı meyve püresi

Akşam: 8-10 yemek kaşığı muhallebi veya öğlenin aynısı anne sütü