Ana sayfa Gebelik ve Doğum Bebeğin Anne Karnındaki Gelişim Süreçleri

Bebeğin Anne Karnındaki Gelişim Süreçleri

22388

Bebeğin Anne Karnındaki Gelişim Süreçleri

İlk canlı taslağı ana rahmine düştükten sonra yaklaşık 40 hafta boyunca burada barınacak, beslenecek ve korunacaktır. Bu uzun süre boyunca gelişimini tamamlayarak,  yeni dünyaya uyum sağlayabilecek hale gelecektir.

Bilindiği gibi gebelik süresi ortalama 40 haftadır.Bebeğin gelişimi ve gebeliğin fizyolojisi bakımından bu süreyi  3 bölümde incelemek alışa gelmiştir.Bu bölümlerin her biri 3 er aylık dönemlerdir ve sırasıyla 1. 2. ve 3. trimestri diye adlandırılır.

1.trimestri  ( ilk 3 aylık dönem ) : 

Döllenmeden yaklaşık  1 ay sonra embriyo içinde basit bir kan deveran sistemi çalışmaya başlar. Spinal kord (omuriliğin ilk taslağı) kapalı ve embriyo yaklaşık 4 mm uzunluğundadır. 2.ayın sonunda kalbin kapakçıkları ve  dört odacığı oluşur ve çalışır hale gelir.Doppler ultrasonografi ile kalp sesleri duyulmaya başlar.Bu sırada sinir sistemi de gelişmeye başladığından motor aktivite de başlar.3 ayda fetus hareket edebilir hale gelir.Minicik bacaklarını ve kollarını oynatmaya başlar.3.ayın sonunda yaklaşık 21 gr.kadar, yani bir mektup zarfı ağırlığındadır. Uterus içinde gestasyonel sac ve 9 mm boyundaki 6 w lık normal seyirli gebelik  ; 8 haftalık gebelikte yolk sac,kol ve bacak taslakları rahatlıkla görülebiliyor ;Fetal kalp sesi gelişen teknoloji ile birlikte 6-7. haftalardan itibaren duyulmaktadır.Daha büyüdüğünde   ultrasonografide kalp hareketleri de gözle görülür hale gelir ;2.trimestri  ( ikinci 3 aylık dönem )  :

4.ayın ortalarına doğru fetüs yaklaşık 15 cm uzunluğuna ulaşır.Kollar ve bacaklar,tırnaklarıyla birlikte,artık tamamen şekillenmiştir.Saçları çıkmaya başlar.5.ay  başladığında sese karşı reaksiyon gösterir.Saçı renklenir.6.ay içinde boyu 30 cm ye kadar ulaşır.İç kulak yapısal olarak çalışmaya uygun hale gelmiştir.Başparmak yakalayama kabiliyetini kazanmıştır. 12.haftalık fetus,yüz yavaş yavaş şekillenmiş,özellikle alın,göz çukurluğu ve burun fark ediliyor.dikkat edildiğinde sol elini ağzına götürmüş olduğu fark edilebilir  ; 16. haftadaki fetüsün  yüzü  yaklaşık olarak 4 cm kadar olmuştur.Ve yüz  net olarak görülebilmektedir ; ikinci trimestri de  fetal ön kolda, ulnar ve radial arterlerdeki kan akımının renkli doppler ultrasonografide görünümü ; Sıvı hareketini algılayabilen ileri teknoloji ultrasonlarla fetusun idrar yapışı ( miksiyon )  yakalanabilir  ; 20 haftalık fetus. Fetal kardiak sistem,akciğerler,karaciğer,böbrekler,sindirim sistemi ve genital organlar gibi tüm sistemler büyük oranda değerlendirilebilmektedir  ;

3.trimestri  ( üçüncü 3 aylık dönem )  :

7.ayda ( muhtemelen ) tat alma duyusu oluşmuştur. Bu dönemde yaklaşık olarak 33 cm kadar olan boy daha da artarak doğuma kadar 50 cm civarına kadar ulaşır.Kilosu ise 3 kat kadar artar.8 ay içinde akciğerler gelişimini tamamlar ve dış dünyaya uyum sağlayabilecek yetiye sahip olur.15 gün önce ya da sonra da olabilmekle birlikte ortalama 40. haftada doğum gerçekleşir…Küçük insan yeni dünyaya merhaba der…

1 ay : Henüz anne rahmine yeni yerleşme sürecidir. Anne rahmi ile gebelik arasında damarsal bağlantı başlamıştır. Bebeğin baş ve organları henüz taslak halindedir. Sinir sistemi gelişmeye başlamıştır. Bebek 10-12 mm kadar uzunluktadır.

2 ay : Organogenez olarak adlandırılan organların teşekkül devresidir. Tüm organlar taslak halindedir. Bu devrede dış etkenlere maruz kalınırsa bebekte zarar meydana gelme ihtimali olan devredir. Kalp ve temel damar sistemi oluşmuş ve 5 haftada kalp atmaya başlamıştır.İç organlar ve özellikle mide barsak sistemi gelişir. El ve ayaklar büyümeye başlar. Dış üreme organları teşekkül eder. Bebek 25 mm uzunluktadır.

3 -4 ay : Minyatür bir insan şeklini almış olan bebekte dış organlar teşekkül etmiştir. Kemikleşme başlamıştır. Kafa hızla gelişmektedir. Omurga son şeklini almaktadır. Mide barsak sistemi çalışmaya başlar. 3 ay sonunda omurga da kapanır. Bebek yaklaşık 7.5 cm uzunluktadır.

5 – 6 ay : Annedeki Değişiklikler: Hamilelik hormonları dişetlerinin şişmesine ve iltihaplanmasına yol açarak kolayca kanamasına neden olur. Dişlerinizi düzenli ve yumuşak hareketlerle yumuşak diş fırçasıyla fırçalayın ve iple temizleyin Hamileliğin bu döneminde bu çatlakların görülmesi tipiktir doğumdan sonra solarak gümüş beyaz renge dönüşür tamamen kaybolmayabilir. Gerilmeye bağlı karında kaşıntı olabilir.Gözlerinizde ışığa karşı duyarlılık oluşabilir. Hamilelikte görülebilen bir belirtidir. Bebeğinizdeki değişiklikler :Bebeğiniz artık minyatür bir bebek görünümündedir dudakları daha belirgindir gözleri gelişmiştir. Gözlerini açıp kapayabilir kaşlarını çatabilir yan bakabilir ve sesleri duyabilir. Karnınıza ışık kaynağı yöneltilirse bebeğiniz başını çevirir.Bebeğiniz bazı solunum hareketlerini yapmaya başlar ama akciğerlerinde henüz hava yoktur.El ve ayak parmak izleri şekillenmeye başlamıştır.Öksürebilir hıçkırabilir hareketlerini hissedebilirsiniz. Bebeğiniz karın muayenesinde hissedilebilecek kadar büyümüştür.Cildi hala kırmızı ve kırışıktır.Amniyon sıvısı yaklaşık 4 saatte kendini yeniler bebeğin ısını düzenler ve darbelerden korur.Bebeğinizin ölçüleri boyu 28-35 cm civarında ağırlığı 700-900 g civarındadır.

7 ay : Annedeki değişiklikler: Kilonuz hızla artar çünkü bebeğin en fazla büyüme periyodu başlıyor.- Bedeninizdeki değişimler hızlanmıştır rahim göğüs kafesine yaklaşmıştır bu nedenle zaman zaman nefes darlığınız olabilir.Bebek hareketleri belirginleşmiştir dışarıdan görülebilir.Bacak krampları sırt ağrısı varis basur gibi rahatsızlıklar olabilir. Dik durmanız bacaklarınızı dinlendirmeniz ve yüzme yararlıdır.Mide yanması hazımsızlık şişkinlik olabilir. Beyaz vajinal akıntı giderek koyulaşır.İdrara gitme hissi yaşayabilirsiniz.

Bebeğinizdeki değişiklikler :

Bebeğinizin hareketlerini daha sık ve şiddetli hissedeceksiniz eşiniz elini karnınıza koyunca hissedebilir.Cildi kırmızı ve kırışıktır.Beyin ve sinir sistemi hızla gelişir kalp atışı karnınıza kulak dayayınca duyulabilir.Uyuma ve uyanma zamanları farkedilir.Bebeğiniz başparmağını emebilir.Erkeklerin testisleri skrotuma doğru aşağıya hareket eder. Bazen doğum sonrasında da testisleri inmemiş olabilir üzülmeyin genellikle 1. yaştan önce testisler skrotuma iner.Kan üretimini dalağın yerine kemik iliği yapmaya başlar.Akciğer gaz değişimini sağlayacak yeterliliktedir.Bebek doğarsa prematür olarak yoğun bakımda yaşayabilir.Bebeğinizin boyu yaklaşık 35 cm civarında ağırlığı yaklaşık 1300-1500 g civarındadır.

8 ay: Bebekte hızlı kilo aldığı devre başlar. Ortalama 200 ile 250 gr arasında kilo artışı saptanır. Erkek bebeklerde testisler torbalara inmeye başlar. Akciğer gelişimi hızlanır. Normal hayata adaptasyon süreci başlamıştır. 2000 gr civarında ağırlığa ulaşır.

9 ay: Bebeğin tüm organları gelişmiş ve doğum için hazırdır. Akciğerleri nefes almak için gerekli olgunluk sürecini geçirmiştir. Kalbinde sağ ve sol kulakçık arasında delik doğumdan sonra kapanacak. Aynı şekilde akciğer atardamar ve ana damar(aorta) arasındaki açık kanal doğumdan sonra kapanacak. Bu devrede önde gelen baş ise doğum kanalına yerleşmiştir.

2 YORUMLAR

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.