Ana sayfa Bebek Bakımı Bebek Bakımı

Bebek Bakımı

394

1 aylık bebek bakımı nasıl olmalı ? Yenidoğan bakımı ve ilk kontrolleri ?Bebeğin ilk ay beslenme ve bakımı nasıl olmalı ? gibi merak edilen konuların üzerinde durmak istiyoruz. İşte,

 

 

Bebeğinizin İlk Kontrolleri

Doktorunuz doğum sonrası ilk muayeneden sonra ilk 24 saat içinde bir genel muayene daha yapacaktır. Bu muayenede neler inceleniyor? Gelin birlikte göz atalım.Bebeğin ağırlığı (doğumdan sonra %10 oranında azalmıştır, meraklanmayın. ) Kafa çevresi, boy.Gözde kırmızı röfle (ışık hüzmesinin gözün arka duvarına çarpıp geri gelmesi.) Kalp sesleri ve soluk alıp vermesi .Böbrek, karaciğer, dalak gibi iç organların palpasyonla (dışardan elle ) muayenesi .Yeni doğan refleksleri .Kalçalar (çıkık olup olmadığını kontrol etmek için) .Eller, ayaklar, kollar, bacaklar, cinsel organlar .Göbek kordonunun geri kalan kısmı

Bebeğiniz Neler Yapıyor Olabilir:

Bu ayın sonunda bebeğiniz:
Düz bir yüzeye yatırıldığında kafasını kısa süreyle kaldırabilir.Yüze odaklanabilir.Çıngırağa bir şekilde yanıt verir (ağlayarak veya sakinleşerek) .Yüzünün 15 cm üzerinde yay şeklinde hareket ettirilen nesneyi orta hattin ötesine kadar takip edebilir.Ağlama dışında sesler çıkarabilir.Sizin gülüşünüze gülüşle yanıt verebilir.Kendiliğinden gülmeye başlayabilir.Bebeğiniz bunlardan birini yada daha fazlasını yapamıyorsa doktorunuza bu konuya açmanızda fayda vardır. Genelde sonradan normale dönüş gözleniyor. Prematüre bebeklerin bu olgunluğa normal doğanlardan daha geç ulaştığını aklınızdan çıkarmayın.

1.Ayda Bebeğinizin Beslenmesi

Bebeğinizi emzirmeye devam ediyorsunuz. Çünkü biliyorsunuz ki anne sütü ilk 6 ay boyunca bebeğinizin ihtiyacı olan en önemli besindir. Değil mi? Bebeğinizi başarılı bir şekilde emzirmeniz için bazı ipuçları…

Odadaki kalabalığı azaltın. Siz ve bebeğiniz bu erken dönemlerde emzirme seanslarına konsantre olmalısınız ve mümkün olduğunca az konuk ağırlamalısınız.Bez değişikliği yapın. Bebeğiniz biraz sakinleştiğinde bir değişiklik yapmanın zamanı gelmiştir. Temiz bir bez beslenme saatini daha rahat bir hale getirir ve hemen sonra bez değiştirme ihtiyacını ortadan kaldırır. Ancak geceleri gerekmediği sürece bez değiştirmeyin;bu tip bir müdahale bebeğin uykusuna dönmesini güçleştirir.Rahat bir pozisyon bulun. Kas ağrıları ve yaygın vücut ağrıları büyümekte olan bebeği taşıyan yeni anne babalar için bir meslek hastalığı sayılabilir. Bebeği garip bir pozisyonda beslemek problemi daha da arttırır. Bebeği memeyle yada biberonla beslemeye başlamadan önce sırtınıza ve bebeğin altında kalan kolunuzun altına yeterli destek sağlayarak konforunuzu sağlamaya çalışın.

Bebeği rahatlatın. Bebeği çok sıkı sarmalamışsanız beslenme sırasında gevşetin.Çığlık atan bebeği sakinleştirin. Bu şekilde bebek emme olayına konsantre olamaz. Yumuşak bir şarkı söylemeyi yada biraz sallamayı deneyin. Sesiniz kötüyse bile aldırmayın!

Bebeğinizle temas kurun. Bebeğinize ellerinizle, gözlerinizle ve sesinizle sarılın ve okşayın. Öğünlerin sadece bebeğinizin günlük besin ihtiyaçlarının değil aynı zamanda anne sevgisi ihtiyacını karşıladığını da unutmayın.

Geğirme molası verin. Meme değiştirirken yada biberon yarılandığında bebeğinize düzenli geğirme molaları verin. Bebeğiniz emmeyi vaktinden önce kesiyorsa yine geğirme molası verin. Neden mi? Gayet basit. Bebeğinizin minik karnını dolduran yemek değil gaz olabilir.Zamanla bebeğinizin emişinde değişiklikler olabilir. Önceleri 3-4 saatte bir beslenen bebek zamanla daha sık yada daha seyrek emmek isteyebilir. Bu sizi endişelendirmesin. Sütünüzün azaldığını yada bittiğini düşünmeyin. Bir kuyunun tam tersine süt rezervi düzenli kullanılmakla kurumaz. Hatta bebeğiniz emdikçe göğsünüz süt üretir. Bebeğinizi memenize daha sık yönelten olay büyüme veya iştah artışıdır. İştah artışı en çok üçüncü haftada, altıncı haftada ve üçüncü ayda görülür. Bazen önceleri geceleri uyuyan bebek büyümesi hızlandığı için uyanıp emmek ister. Bu durumda, bebeğin aktif iştahı annedeki süt yapımını sürekli arttırarak ihtiyacını karşılayacaktır. Böyle durumlarda sadece rahatlayın ve bebeğinizin ihtiyacına karşılık vermeye çalışın. Bebeğin iştahını karşılamak için mama vermeye başlamayın, çünkü birden emzirmeyi kesmeniz süt miktarını azaltır ve bebekte daha kolay emeceği biberona yönelir. Eğer işe geri dönmeniz gerekiyorsa, bu bebeğinizi 8-10 saat emziremeyeceksiniz demektir. Bu süt üretiminizi azaltır. Bunu önlemenin yolu bebek yanınızda olmadığı zamanlarda en az 3 saatte bir sütünüzü sağmanızdır.