Ana sayfa Bebek Bakımı Doğum Sonrası 1 Aylık Bebeğin Bakımı ve Kontrolleri

Doğum Sonrası 1 Aylık Bebeğin Bakımı ve Kontrolleri

4893

Doğum sonrası 1 aylık bebeğin bakımı nasıl olmalı?İlk kontrolleri neler ? Bez değişimi ve sıklığı ? Tırnak kesimi ? Göbek Kordonu Kalıntısı Bakımı nasıl yapılmalı ? Doktor kontrolleri ? gibi merak edilen konuların üzerinde durmak istiyoruz. İşte,

 

 

Bebeğin bezini değiştirmek için uyuyan bebeğinizi kaldırmanız gerekli değil ve bebek çok ıslak ve rahatsız olmadığı sürece gece boyunca olan beslenmeler sırasında bezi değiştirmeniz için bir sebep yok. Böyle yaptığınız takdirde bebeğinizin uykusu bölünebilir ve bir daha uykuya dalması zor olabilir.

Bebeğinizin bezini değiştirirken dikkat edilmesi gerekenler:
Gereken her şeyin elinizin altında bulunmasını sağlayın. (temiz bez, ıslak mendil, kurulama havlusu, temiz bir ıslak bez)
Ellerinizi bez değiştirmeye başlamadan önce yıkayın
Bebeğinizin altına koruyucu örtü serin ve bebeğinizi altını değiştirirken hiç yalnız bırakmayın
Bebeğin bezini çözün, eğer dışkı varsa bu bezle temizleyin. Bebeğin ön tarafını sıcak su veya temizleme bezi ile temizleyin, tüm kıvrımlara ulaşmaya çalışın. Sonra bacaklarını kaldırın ve poposunu temizleyin; kirlenmiş bezi kaydırarak bebeğin altından alın ve temiz bezi altına koyun. Su kullanmışsanız bebeği yumuşak bir havlu ile kurulayın.
Bezleri hijyene uygun şekilde atin. Eğer katı dışkı varsa bunları tuvalete atın.

Tırnak Kesme

Yeni doğan bebeğin tırnaklarını kesmek çoğu anneyi endişelendiriyor. Yoksa siz de mi öyle düşünüyorsunuz? Ancak bebeğin kendi yüzünü çizmesi riskine karşı bunu yapmak zorundasınız.Bebeğinizin tırnaklarını kesmeniz en az kağıt kesmek kadar kolay, aslında. Zor olan tırnak keserken bebeği sabit pozisyonda tutmak . Bebek derin uyuyorsa ve bebeği uyandırmaktan çekinmiyorsanız bebeğinizin tırnaklarını uyku sırasında kesmeye çalışın. Bebek uyanıksa siz tırnaklarını keserken bebeği tutan birinin olmasını sağlayın. Her zaman yuvarlak uçlu ve bebeklere özel kesme aleti kullanın. Son seçenek olarak kesme aleti kullanamıyorsanız anne dişleri ile bebeğinin tırnaklarını kesebilir.Göbek Kordonu Kalıntısı Bakımı

Doğumdan birkaç gün sonra kordon kalıntısı kararır ve 7-10 gün sonra düşer. Bölgenin hava almasını sağlayarak ve kuru olmasına dikkat ederek iyileşmeyi hızlandırın. Bölgenin enfeksiyon kapmasını önlemek için dikkat etmeniz gerekenler:
Bebeği bezlerken bezin ön tarafını aşağıya doğru kıvırıp bölgenin hava almasını sağlayın ve idrar ile teması önleyin.
Küvette banyo yaptırmayın ve kordon düşene kadar göbeği ıslatmayın.
Kordonu alkol ile silin. Bu kordonun temiz ve kuru kalmasını sağlar.
Göbek etrafındaki bölge kızarır veya bir sızıntı olursa doktora danışın.
İyod içeren antiseptikleri doktorunuza sorarak kullanın çünkü bu maddelerde bulunan iyod ciltten emilerek tiroid (guatr) hormonlarını baskılayabilir.

1. Aydaki Doktor Kontrolleri

Genelde bebeğiniz iki-dört haftalıkken yapılacak ilk kontrolde şunlara dikkat edilir:
Bebeğin beslenmesi,uykusu, genel gelişimi incelenir .Bebeğin kilosu, boyu, kafa çevresi ölçülür.Görme ve işitme muayenesi yapılır.Bebeğin genel fiziksel muayenesi yapılır.Göbek kordonu iyileşmesi kontrol edilir.Bebeğin yaşına özgün refleksleri kontrol edilir.Bıngıldaklar elle muayene edilir.Doktorunuz D vitamini hakkında önerilerde bulunulur.Bebeğiniz İlk Ay Ne Yapar?

Gülücüğünüze gülücükle karşılık verebilir.1.5 aylık olduğunda çıngırağa belli bir şekilde tepki gösterir. (ürkerek, susarak, ağlayarak) ağlama dışında sesler çıkarabilir.Karnının üzerindeyken başını 45 derece yukarı kaldırabilir.Dik oturduğu zaman başını dik tutabilir.Karnının üzerindeyken kollarının yardımı ile göğsünü yerden kaldırabilir.Bir yana yuvarlanabilir.Küçük nesnelere dikkat gösterebilir.Parmaklarının ucuna oyuncak tutuşturulduğunda onu kavrayabilir.Bir nesneye uzanabilir.Agu gibi içinde sessiz harfler olan kelimeler oluşturabilir.

Bebeğinizin marifetleri yukarıdakilerle sınırlı değil, tabii ki! Ayrıca:
Kendiliğinden gülmeye başlar. İki elini kavuşturabilir. Sevinç çığlıkları atabilir.
Yüzünün 15 cm uzağındaki bir nesneyi 180 derece(bir yandan öbür yana) takip edebilir.