Ana sayfa Bebek Bakımı Bebeğin 1. Ay Bakımı

Bebeğin 1. Ay Bakımı

246

1 aylık bebeği nasıl giydirmeli ? Hastaneden eve geliş süreci ve dikkat edilmesi gerekenler ? Bebeklerde aşı takvimi.1 aylık bebek boy kilo ve baş çevresi ortalaması ne olmalı ? gibi merak edilen konuların üzerinde durmak istiyoruz. İşte, 1 aylık bebek gelişimi:

 

 

1 Aylık Bebek Gelişim Tablosu

Kız (ortalama) Erkek (ortalama)
1 aylık bebek kilosu 4 kg 4,3 kg
1 aylık bebek boyu 53 cm 55 cm
1 aylık bebek baş çevresi 36,5 cm 37,3 cm

 

Bebeği uygun ısıda tutun

Bebeği çok fazla yada çok az giydirmek bebeğin ısı düzenlemesini bozacaktır. Genelde bebek için kendi sıcaklık ölçünüzü esas alın (eğer herkes pişerken donan ve herkes donarken pişen biri değilseniz!). Ancak bebeğin ısınıp ısınmadığını kontrol etmek için bebeğin ellerini ölçü olarak almayın. Bebeklerin elleri ve ayakları vücudunun diğer yerlerinden daha soğuktur. Neden mi? Çünkü dolaşım sisteminin daha tam olgunlaşmamıştır. Bebeğiniz hapşırdığında hemen üşüdüğünü düşünmeyin; güneş ışığına tepki veriyor ya da burnunu temizliyor olabilir. Bebeğinizin vücudu sıcaksa az giydirmemişsiniz anlamına geliyor, unutmayın.

Yabancılara değil bebeğinize kulak verin. Bebekler yaygara kopararak veya ağlayarak üşüdüklerini belli ederler. Böyle bir mesaj alıyorsanız elinizin tersi ile bebeğinizin ensesini, kollarını ve giysilerin altında kalan bölgeyi kontrol edin. Bebeğiniz sıcaksa aç veya yorgun olduğu için ağlıyordur. Bebeğiniz soğuksa biraz daha giydirin. Küçük bir bebek aşırı derecede soğuksa hemen sıcak bir yere yerleştirin. Üzerinde yeterli giysi olduğu halde soğuksa vücudu onu ısıtacak kadar ısı üretemiyor olabilir. Onu giysinizin altına sokarak ısıtın. Her türlü hava koşulunda ısıtılması gereken tek yer bebeğin başıdır.
Her ne kadar atalarımız ayağını sıcak tut demişse de siz onun başını sıcak tutmaya bakin. Nedenine gelince: Bebeğinizin başı örtülmediğinde ısı kaybı çok fazla olur ve çoğu bebek kafasında yeterince saç olmadığı için üşür. Küçük bir bebek uyurken ısı kaybedeceği için fazladan ısıtmaya gerek vardır. Derin uykudayken bu ısı üretici mekanizma yavaşlar; dolayısıyla soğuk havalarda bebeğinizin üzerine bir battaniye daha örtmeniz gerekir. Geceleri soğuk havalarda odası da sıcak değilse bir uyku tulumu içinde uyutmak faydalı olabilir.Bebeği soğuk havalarda giydirmeye gelince kat kat giysiler daha etkilidir. Birkaç hafif kat giysi tek kalın bir giysi tabakasından daha etkili ısınma sağlar.Çok sıcak bir yere girdiğinizde üstteki katı çıkararak bebeğinizin ısısını ayarlayabilirsiniz.

Bebeklerin aşı takvimi

1. ay aşıları: Hepatit B aşısı

2. ay aşıları: BCG (verem) aşısı (3. veya 4. ayda yapılabilir) + karma DBT aşısı (difteri-boğmaca- tetanoz) + çocuk felci aşısı + HIB aşısı + konjuge pnömokok aşısı ±  rotavirüs aşısı

4. ay aşıları: Karma aşı + çocuk felci aşısı + HIB aşısı + rotavirüs aşısı ± konjuge  pnömokok aşısı

6. ay aşıları: Karma aşı + çocuk felci aşısı + HIB aşısı + Hepatit B aşısı ± konjuge pnömokok aşısı

12. ay aşıları: Kızamık aşısı + kızamıkçık aşısı + kabakulak aşısı

Bebeği dışarı çıkarma

Hastaneden eve getirirken bebeğinizi dışarı çıkarmış oluyorsunuz. Bundan sonrada dondurucu soğuklar olmadığı sürece bebeğinizi dışarı çıkarabilirsiniz. Önceki nesillerin doğumdan sonra bebeği 2 hafta boyunca evden dışarı çıkarmama görüşü artık tamamen geçersiz. Biliyorsunuz artık devir değişti!
Hastaneden eve gelebilecek kadar dayanıklı olan bir bebek parka veya süper markete de götürülebilir. Ancak grip salgını varsa bebeğinizi dışarı çıkarmamanızda yarar var. Unutmayın ki bebeğinizin bulaşıcı hastalıklardan korunmanın en etkin yolu ona bakım sağlayan insanların ellerinin temiz olmasıdır. El yıkamaya çok özen gösterin.Bebeğinizi dışarı çıkarırken onu uygun biçimde giydirin ve yanınıza ani hava değişimleri için yedek giysi alın.Yağmurlu ve rüzgarlı havalarda bebeğinizin dışarıda geçirdiği zamanı kısıtlı tutun. Yazın güneşten, kışın da soğuktan korumak için bebeğinizin başlığını takın.

Emzik kullanımı

Bebek her ağladığında ağzına emziği tutuşturmak oldukça kolaydır, ama bebeğiniz ağlıyorsa emzik dışında bir ihtiyacı olabileceğini unutmayın.Bebeğinize emzik vermeye hemen başlamamanız için birçok neden var. İşte bazıları:
• Bebeğinizi emziriyorsanız bebeğin kafasının karışmasına (yapay meme normal bir memeden daha farklı bir hızda emilir) ve sizi emme olayına başlayamamasına neden olur.
• İster meme, ister biberonla besleyin, bebeğiniz emzik emme duygusunu tatmin edebilir ve beslenme saatlerinde emmek istemeyebilir.
• Yeni doğmuş bebeğinizin isteklerini dile getirmek için ağlaması daha iyidir.

Bebeğin kulak bakımı

Bebeğinizin kulaklarının dış tarafını yıkama bezi ile veya pamukla temizleyin,fakat kulak kanalının içine parmak, pamuk, kulak temizleme çubuğu sokmayın. Kulak doğal olarak kendini temizleyebilir ve herhangi bir malzeme ile kiri gidermeye çalışmak kirin daha derinlere itilmesinden başka bir fayda sağlamaz. Eğer aşırı kir birikimi varsa bebeğinizin kulağında iltihap olabileceği anlamına gelir. Bu durumda doktorunuzla konuşun.