Ana sayfa Bebek Bakımı Bebeğinizin Uyku Düzenini Nasıl Sağlarsınız?

Bebeğinizin Uyku Düzenini Nasıl Sağlarsınız?

465

Bebeğinizin uyku düzenini nasıl sağlarsınız ? Bebeklerin aylara göre uyku düzeni tablosu ? Gündüz ve gece uyku süreleri ve saatleri nasıl olmalı ? gibi merak edilen konuların üzerinde durmak istiyoruz. İşte, 

 

 

Her bebek büyüme sürecinde kendine özgü uyku alışkanlıkları gösterebilir. Uyku, öncelikle bebeğinizin sağlıklı gelişimi için önemlidir. İyi bir gece uykusu bebeğinizin fiziksel ve zihinsel gelişimini destekler. Çünkü büyüme hormonu, en çok bebeğiniz uykudayken salgılanır.

Aylara Göre Uyku Düzeni Tablosu

Yaş Gece Uykusu Süresi Gündüz Uykusu Sayısı Gündüz Uykusu Süresi Toplam
1 Aylık 8,5 3 2,5 16
3 Aylık 10 3 1,5 14,5
6 Aylık 11 2 1,5 14
9 Aylık 11 2 1,5 14
12 Aylık 11 2 1,5 14
18 Aylık 11 1 2,5 13,5
24 Aylık 11 1 2 13
36 Aylık 10,5 1 1,5 12

 

Yani bebeğinizin büyümesi o uykusundayken devam etmektedir ve bu sürecin aksaması, onun gelişimin de aksaması anlamına gelmektedir. Uykusunu iyi alan bebeklerse, ertesi güne zinde, keyifle oynamak ve öğrenmek için hazır başlarlar.Bebeğinize iyi bir uyku alışkanlığı kazandırmanın sizin için önemini biliyoruz. Onun sağlıklı kesintisiz bir uyku saati yaşaması için , aşağıda derlediğimiz önerileri deneyebilirsiniz.

Uykuda Neler Oluyor

Uykunun birbirini izleyen iki aşaması vardır. Non – REM ve REM Non-REM (non rapid eye movement – hızlı göz hareketlerinin olmadığı)

Bebeğiniz uykuya ilk daldığında bu evreye girer, bu evrede;Bebeğinizin nefes alışverişi yavaşlar.Vücut sıcaklığı düşer.En önemlisi bu evrenin sonunda büyüme hormonu salgılanır.REM (rapid eye movement – hızlı göz hareketleri) Bebeğinizin uykusunun %25’ini kapsar.

Bu evre;

Bebeğinizin vücudu ve beyni için enerji sağlar.Bebeğinizin beyni aktif olarak çalışır.Rüya görebilir.Gözlerini kırpıştırır.

Uyku Öncesi Hazırlıklar

Eğer henüz başlamadıysanız, 3 ila 6. aylar bebeğinizin uyku öncesi hazırlıklarına başlamak için uygun bir dönemdir. Bebeğinize ılık bir duş yaptırabilir, sakin bir oyun oynayabilir, kısa masallar anlatabilir, ninni söyleyebilir ve iyi geceler öpücüğü vererek bebeğiniz için uyku öncesi hazırlıklarını tamamlayabilirsiniz.

İdeal Uyku Ortamı

Bebeğiniz için ideal uyku ortamı sessiz, karanlığa yakın hafif loş ışıklı ve bebeğinizin rahat edebileceği uygun ısıda olmalıdır. Bebekler için tavsiye edilen oda ısısı 18 – 22°C arasındadır. Bebeğinizi huzursuz edebileceği için aşırı sarıp sarmalanmamalı, 1 yaşına kadar pamuklu örtüler ve ince battaniyeler tercih edilmelidir. 1 yaşından sonra ise hafif ve onu sıcak tutan bir yorgan kullanılmalıdır.

Gece öğünleri için doğru ortamı yaratmak

Gündüzün bittiğini ve gecenin başladığını anlayabilmesi için bebeğinize akşamları banyo yaptırmaya çalışın.

Işıkları loşlaştırın.

Sakin bir şekilde ve mümkün olduğu kadar az konuşun.

Bebeğinizi besledikten, gazını çıkarttıktan ve altını değiştirdikten sonra hemen yatırın.

Bebeğinizin rahatlamasına yardımcı olmak

Eğer göğsünüzde veya eşinizin kollarında uykuya dalmaya alışırsa daha sonraları tek başına uyutmakta zorlanabilirsiniz. İlk günlerde bundan kaçınamayabilirsiniz. Ancak buna ne kadar fazla alışırsa tek başına uykuya dalmasının o kadar zorlaşacağını da unutmayın.

Eğer bebeğinizin tek başına uykuya dalmaya alışmasını istiyorsanız, en başından itibaren daha uyanıkken yatağına koymayı arzu edebilirsiniz.

Uyanma Vakti

Eğer bebeğiniz 10 saat uyudu ise sabah uyandırılma vakti gelmiş demektir. Sabahları bebeğinizi hep aynı saate uyandırmanız, onun uyku düzenine alışmasına yardımcı olacaktır.

Uyku Düzeni ve Süreleri

Yeni doğan bebeğinizi uyutmak için bebeğinizin tepkilerini gözlemlemeniz yeterlidir. Bebeğiniz gözlerini ovuşturmaya, kulağını çekiştirmeye başlar. Bu sinyalleri aldığınız zaman onu yatırabilirsiniz. Ancak bebeğiniz büyüdükçe uyku saati belirlenmeli ve uyku düzeni oluşturmalıdır.

Gece uykuları için 19.00 – 20.30 önerilen uyku vaktidir. Bu saati geçirdiği takdirde bebeğiniz yorulabilir ve uykuya dalmakta zorlanabilir. Gece geç saatlere kadar uyumayan bebeğiniz, beklediğinizin aksine yorgun görünmeyebilir. Hatta son derece enerjik ve hareketli olabilir, bu genelde uyku saatinin geçtiğinin bir göstergesidir.

Gün içindeki uyku düzeni de aynı şekilde düzenlenmelidir. Gün içinde belirli uyku saatleri belirlemeli ya da bebeğinizin yorulduğunu farkettiğiniz zamanlarda onu uyutmalısınız.