Ana sayfa Okul Öncesi Çocuğunuz Hangi Besini Ne Kadar Tüketmeli

Çocuğunuz Hangi Besini Ne Kadar Tüketmeli

769

Okul öncesi dönem çocukların bedensel ve fiziksel gelişimlerinin yanı sıra sağlıklı beslenme alışkanlıklarının da kazandırıldığı bir dönem olduğunu unutmamak gerekiyor.Peki çocuğunuz hangi besini günde ne kadar tüketmeli günlük hangi besin grubundan kaç porsiyon tüketmelidir.

 

 

ET/SÜT GRUBU

Bu gruptaki besinler, iyi kalite protein ve minerallerden zengin olup, sağlıklı büyüme için gereklidir. Et, tavuk, Balık, yumurta, peynir gibi besinler bu grupta yer alır. Günlük 3-4 porsiyon tüketim yeterlidir. Bu besinler kemik ve dişlerin gelişimi, sinir ve kasların düzenli çalışması için gerekli kalsiyum, A-B vitaminleri ve iyi kalite protein sağlar. Süt, yoğurt veya ayrandan günde 500 ml tüketmek yeterlidir.

TAHIL GRUBU

Bu gruptaki besinlerde bitkisel proteinler ve B grubu vitaminleri bulunur. Bu besinleri yemek halinde, çorbalar içinde, sütle veya yoğurtla zenginleştirerek günde 4 porsiyon tüketmek yeterlidir.

SEBZE-MEYVE GRUBU

Özellikle yeşil yapraklı sebzeler, A, B ve C grubu vitaminlerinden zengindir. Bu grup vitaminler çocuğun korunması için önemlidir. Günde 4 porsiyon tüketilmesi yeterlidir. Sebzeler yemek şeklinde, meyveler çiğ olarak tüketilir.

ŞEKER VE YAĞ GRUBU

Bu gruptaki besinler vücuda enerji sağlarlar. Bu besinler şeker ve şekerden yapılmış, bal, reçel, pekmez, zeytinyağı ve diğer bitkisel sıvı yağlardır. Kahvaltıda 1 tatlı kaşığı tereyağı yeterlidir. Yemekler çok aşırı yağlı olmamalıdır. Hamurlu ve şerbetli tatlılara ağırlık verilmeden, gün aşırı sütlü tatlı tüketilmelidir. A, D, E ve K vitaminleri gibi vücut için önemli olan vitaminleri taşıma görevi yaptıklarından dolayı sağlık için yenilmesi de çok önemlidir.