Ana sayfa Çocuk Gelişimi Çocuğunuzun Gelişimi İçin Zeka Sorularını Oyunlaştırın

Çocuğunuzun Gelişimi İçin Zeka Sorularını Oyunlaştırın

959

Çocuğunuzla zeka soruları çözmenin ve bunu oyunlaştırmanın faydalarını biliyor muydunuz? Hem bu faydalardan, hem de nasıl yapmanız gerektiğinden bahsettik. Bu pratik bilgileri sonuna kadar okuyup, hemen uygulamaya başlamalısınız.

Bilindiği üzere, çocukların gelişiminde en etkili araçlardan biri oyun-oyuncaklardır. Bu nedenle eğitim kurumları (okul öncesi, ilkokul, ortaokul) çeşitli oyunlarla çocukların gelişimini destekliyor. Bu oyun veya oyuncaklara mercek tuttuğumuzda ise ağırlıklı olarak zeka soruları ve mantık egzersizleri kullanıldığını kolayca fark edebiliriz. Bu tür oyunlar, çocukların zihinsel becerilerini geliştirmeyi amaçlıyor.
Peki, oyunların tamamı zeka gelişimine faydalı mı? Aşağı yukarı tamamı için “evet” cevabı verilebilir ancak bazı oyunların fiziksel gelişime katkısı daha fazla. Koşma, zıplama, hareket etme gibi fiziksel efor gerektiren oyunlar çocukların kas gelişimi için de oldukça önemli.

Şimdi bu yazıyı yazdıran asıl soruya gelelim:

Neden Sürekli Oyun Yöntemi Seçiliyor?

  • Oyun veya oyuncak yerine direk kağıdı kalemi alıp matematik problemleri çözsek olmaz mı?
  • Zeka sorularından oluşan test kitapçığı alıp şıkları işaretlesek olmaz mı?
  • Fiziksel oyun yerine, spor yapsak olmaz mı?

Elbette olur ancak unutulmamalıdır ki çocukların ilgisini çekmek sanıldığı kadar kolay olamayabilir. Yetişkinler, kendilerinden yola çıkarak bu durumu rahatlıkla yorumlayabilirler. Örneğin, neden bir işte mesai yaptığınızı düşünün? En genel cevabıyla, “hayatımızı idame ettirebilmek için” diyebiliriz. Yani bizim motivasyonumuz, işin karşılığında elde edeceğimiz kazançtır.

Peki ya çocukların motivasyonu nedir?

Çocuklara “şunları yap. Sana ilerde faydası olacak” demek, onları bir işe motive etmek için yeterli değildir. O yüzden “bol bol zeka soruları çöz” demek yerine, “gel oyun oynayalım” demek daha cezbedici bir tekliftir.

-Ne oyunu oynayacağız?

-Zeka soruları oyunu 😉

Bunu deneyin. İçerisinde “oyun” kelimesi geçtiği anda çocuğunuzun ilgisi artacaktır. O halde zeka sorusu çözme işini oyunlaştırmak oldukça etkili olacaktır. Tıpkı vücudun fiziksel egzersiz ihtiyacını sokakta oynanan oyunların karşılıyor olması gibi düşünebilirsiniz.

Zeka Sorularını Nasıl Oyunlaştırabilirim?

Zeka sorularını oyunlaştırmanın birçok yöntemi var.

  • Kağıt üzerinde oynuyorsanız, doğru cevaplara puan vererek 2 kişilik bir oyuna çevirebilirsiniz. Tatlı rekabetin olması bile yapılan beyin egzersizini oyunlaştırmış olacaktır.
  • Soruları ilgi çekici görsellerle ve ilgi çekici sunumla oyunlaştırabilirsiniz. Aşağıdaki kaynak buna çok güzel bir örnektir:
    https://www.mentalup.net/blog/zeka-sorulari
  • Doğrudan çocukların zihinsel gelişimini destekleyen oyun setlerini satın alabilirsiniz. Örnek: Monopoly, mangala, abalone ve benzeri oyunlar.

Zeka Sorusu Çözmenin Çocuklara Faydaları:

Zeka soruları genellikle birden fazla çözüm yoluna sahiptir. Dolayısıyla, çocukların problem çözebilme becerilerini geliştirir. Bazı sorular görsel dikkat gerektirebilir, bazıları hafıza, bazıları ise sözel zeka gerektirebilir. Aynı şekilde mantık, sayısal zeka, analitik düşünme becerisi ve benzeri beceriler gerektiren sorular vardır. Çocuklar bu tür sorulara kafa yordukça adeta beyinlerine egzersiz yaptırmış olurlar. Bu sayede az önce saydığımız alanlarda zihinsel gelişimlerini hızlandırmış olurlar. Hatta çok daha geniş bir alandan bahsetmek mümkün.

Öyleyse, zeka sorularını ilgi çekici hale getirip (oyunlaştırıp) çocuklarımıza sunmak için ne bekliyoruz ki?

İyi eğlenceler…