Ana sayfa Çocuk Gelişimi Çocuk Gelişimi ve Eğitimi Alanı

Çocuk Gelişimi ve Eğitimi Alanı

60322

Çocuk gelişimi ve eğitimi ile ilgili hangi bilgi, beceri, tutum ve davranışların hangi yaş düzeyindeki çocuklara ve gençlere kazandırılacağı hakkında bilgi veren, çocuğun tüm gelişimlerini destekleyen (fiziksel, psiko-motor, zihinsel,dil, sosyal ve duygusal), plan yapan, uygulayan, insan ilişkileri ve empatiye önem veren, çocuk sağlığı ve hastalıkları konusunda bilgi sahibi olan, özel eğitime muhtaç çocukların gelişimlerine ve uyumlarına yardımcı olan; drama, basit beden eğitimi hareketleri, müzik çalışmaları, sanat ve ana dili etkinlikleri yapan, çocukları tanıma tekniklerini uygulayan bir alanıdır.

Meslek elemanları,Lisans ( 4 yıllık ) mezunu olmaları halinde Milli Eğitim Bakanlığına bağlı Mesleki ve Teknik Anadolu liseleri, ilköğretim okulları ile Resmî ve özel kurumların kreş, yuva, anaokulu, ana sınıfı, gibi okul öncesi eğitim kurumlarında ve çocuk kulüplerinde Öğretmen olarak çalışabilirler. Erken çocukluk yılları (okul öncesi eğitim ) çocuğun gelişiminin en hızlı olduğu dönemdir. Kadının çalışma hayatına atılması ve okul öncesi eğitimin öneminin giderek daha da anlaşılması nedeniyle alan hızla gelişmiş, bu da okul öncesi eğitim kurumlarına olan talebi artırmıştır. Bu kurumlarda görev alacak nitelikli ve iyi yetişmiş eleman ihtiyacı da gün geçtikçe önem kazanmaktadır.ALANIN ALTINDA YER ALANA MESLEKLER

Okul Öncesi Öğretmenliği

Tanımı : 0-6 yaş çocuklarının tüm gelişim alanlarını ve özelliklerini tanıyan, plan ve uygulama yapma, yaparak ve yaşayarak öğrenme, meslekî alanda araç – gereç kullanma konusunda yeterli; insan ilişkileri ve iletişim, problem çözme, çocukları tanıma teknikleri, organizasyon yapma bilgi ve becerisine sahip, teknolojik gelişmeleri izleme, çocuk hastalıkları ve sağlığı konusunda bilgili, özel eğitim gerektiren çocukların bakım ve eğitimine yardımcı olma bilgi ve becerisine sahip nitelikli kişidir.

ÇOCUK GELİŞİMİ VE EĞİTİMİ ALANI

Serbest zaman etkinliği Yemek saati Uyku saati ve oyun etkinlikleri Mezuniyet töreni. Bu alan altında ayrıca bakıcı annelik ve yardımcı elamanlık meslekleri de bulunmaktadır.

MESLEK ELEMANLARINDA ARANAN ÖZELLİKLER

Okul öncesi eğitim kurumların da öğretmen yardımcısı olmak isteyenlerin; alan bilgisine sahip görme, işitme problemi olmayan Türkçeyi doğru kullanan, görgü kuralarını bilen ve uygulayan, fiziksel ve ruhsal yönden sağlıklı olan, el ve parmaklarını ustalıkla kullanabilen, yaratıcı, araştırıcı, gelişime açık, iletişim becerisine sahip, ekip çalışmasına uygun, hoşgörülü, iş disiplinine sahip, planlı, organizasyon yapabilen, pratik, problem çözme becerisine sahip, sabırlı kimseler olmaları gerekir. Bu elemanların ayrıca çocuğun kişisel özelliklerinin ve yeteneklerinin ortaya çıkmasına yardımcı olması gerekir.

ÇALIŞMA ORTAMI VE KOŞULLARI

Okul öncesi eğitim kurumlarında öğretmen yardımcısı çalışmalarını hem kapalı hem de açık alanda yapar. Öğretmen yardımcısı görevini yaparken diğer çalışanlarla iş birliği ve eş güdüm hâlinde olur. Çocukları seven, sabırlı ve yaratıcı kişiler bu meslekte mutlu olurlar.

ÇOCUK GELİŞİMİ VE EĞİTİMİ ALANI VE- İŞ BULMA İMKÂNLARI

Çocuk Gelişim mezunları şayet üniversitelerin 4 yıllık Çocuk Gelişimi ve Eğitimi veya Okul Öncesi Öğretmenliği bölümlerini kazanamazlar ise kamu kurum ve kuruluşlarında çalışma imkanları yoktur.Geçmiş yıllarda önlisans Çocuk Gelişim mezunu olmaları Milli Eğitim Bakanlığına bağlı kurumlarda usta öğretici olarak çalışabiliyorlardı ancak artık 2 yıllık önlisans mezunları MEB’de çalıştırılmıyor.Özel kreşlerin, özel yuva ve anaokullarının, gündüz bakım evlerinin artmasıyla birlikte çalışma alanı genişleyen bir meslek olmasına rağmen 4 yıllık bir mezuniyet şart. Mesleki ve Anadolu Teknik liselerinin çocuk gelişimi ve eğitimi mezunları, kreş, yuva, anaokulu, ana sınıfı ve çocuk kulüplerinde öğretmen yardımcısı olarak görev yapmaktadırlar. Özel kreşlerde çalışan çocuk bakıcılarında kız meslek lisesi çocuk gelişimi ve eğitimi bölümünü bitirmiş olma şartı aranmaktadır.

EĞİTİM VE KARİYER İMKANLARI

Mesleki ve Anadolu Teknik liseleri, Çocuk Gelişimi ve Eğitimi alanından mezun olanlar,

Çocuk Gelişimi ve Eğitimi,

Okul Öncesi Öğretmenliği ,

Özel Eğitim Öğretmenliği,

Sosyal Hizmetler Yüksek Okulu bölümlerini tercih edebilirler. Lisans eğitim süresi 4 yıldır.

Ayrıca, Mesleki ve Anadolu Teknik liseleri, çocuk gelişimi ve eğitimi alanından mezun olanların Çocuk Gelişimi ön lisans (2 yıllık) programlara sınavsız geçiş hakları yoktur. Çocuk Gelişimi ve Eğitimi bölümünden mezun olanların,üniversite sınavlarında ek puan hakları olmadığı gibi diğer lise mezunları ile aynı şartlarda sınava girerler.Ve 4 yıllık Okul Öncesi Öğretmenliği bölümünü bitirmeleri halinde özel okullar ve devlet okullarında okul öncesi eğitim kurumlarında, çocuk kulüplerinde yine 4 yıllık Çocuk Gelişimi ve Eğitimi bölümünü bitirmeleri halinde Mesleki ve Anadolu Teknik liselerinde çocuk gelişimi öğretmeni olarak çalışma olanağı vardır. İsteyen öğrenciler üniversitelerin 2 yıllık önlisans çocuk gelişimi bölümü bitirip DGS (Dikey Geçiş Sınavı) ile üniversitelerin 4 yıllık Okul Öncesi Öğretmenliği,Çocuk Gelişimi ve Eğitimi bölümlerine dikey geçiş yapma haklarına sahip olabilirler.

Çocuk Gelişimi Bölümü Lisans Programları Taban Puanları

Çocuk Gelişimi Bölümü Önlisans Programları Taban Puanları

Okul Öncesi Öğretmenliği Bölümü Lisans Programları Taban Puanları

8 YORUMLAR

  1. merhaba bir sorum olacak. mesleki ve teknik Anadolu lisesi çocuk gelişimi bölümü özel eğitim dalı mezunuyum, sosyal hizmetleri okumak istiyorum ama nasıl tercih yapacağım konusunda bir bilgim yok. yardımcı olursanız çok sevinirim, iyi günler.

  2. Ben şuan imamhatipe okuyorum ve 10.sınıfım çocuk gelişimi okumak istiyorum yani okul öncesi işte anasınıfı öğretmeni falan olmak istiyorum ne yapmam gerek mesela hangi bölümü secmem gerek daha sonra nasıl ilerlemem gerek

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.