Ana sayfa Okul Öncesi Okul Öncesi Çocuk Ve Davranış Gelişimi

Okul Öncesi Çocuk Ve Davranış Gelişimi

553

Okul Öncesi Çocuk Ve Davranış Gelişimi

3 – 4 YAŞ GRUBU

SOSYAL VE DUYGUSAL GELİŞİM
Adımı soyadımı söyleyebilirim. Cinsiyetimi (kız-erkek) söyleyebilirim.Yaşımı bilebilirim.
Anneme basit ev işlerinde yardım edebilirim.Annemden ayrılmam gerekirse ağlamam. Büyüklerimle ve arkadaşlarımla selamlaşabilirim. Eşyalarımı, oyuncaklarımı arkadaşlarımla paylaşabilirim.Hayali oyunlar oynayabilirim.Başka çocuklarla oyunlar oynayabilirim.Söylenen şarkılara eşlik edebilirim.Konuşulanları dinleyebilirim.Grup işinde iş birliği yapabilirim.Başkalarının duygusal tepkilerini anlayabilirim.Kendi vücuduma ait özellikleri bilir ve söyleyebilirim.Sıra beklemeyi bilirim.Kendimden küçüklere sevgi ve ilgi gösterebilirim.

BİLİŞSEL GELİŞİM ALGILAMA

Kırmızı, sarı, mavi gibi ana renkleri tanıyabilirim. 4-8 parçalı eşleştirme kartlarını eşleştirebilirim.4-6 parçalı bul yapı tamamlayabilirim.3 değişik şekli (üçgen, kare, daire) şekil tablosuna yerleştirebilirim.1,2,3 sayısını sırasıyla söyleyebilirim. Birden fazla olan nesnelerin, çok olduğunu bilir ve çoğul olarak ifade edebilirim.

ÖZBAKIM BECERİLERİ

Elimi yüzümü tek başıma yıkayıp kurulayabilirim.Tek başıma dişlerimi fırçalayabilirim.Yardımla saç, tırnak, burun, kulak, ayak gibi organlarımın temizliğini yapabilirim.Yardımla meyve gibi yiyecekleri yıkayabilirim.İçinde bulunduğum çevreyi temiz tutabilirim.Yemek yerken çatal, kaşık kullanabilirim.Suyumu kendim kullanabilirim.İç çamaşırlarımı giyip çıkabilirim.Ayakkabımı giyebilirim. Alttan kapalı fermuarları açıp kapayabilirim.Orta büyüklükteki düğmeleri açıp kapayabilirim.Vücut kısımlarını gösterebilirim (kol, bacak, göz).Vücudumun kısımlarının ne işe yaradığına ait sorulara doğru cevap verebilirim.

SOSYAL VE DUYGUSAL GELİŞİM

Kendime ait olarak sorulan sorulara cevap verebilirim.Engellenirsem inat edip direnebilirim.İlgi çekmek için dramatik gösterilerde bulunabilirim. Başkalarına yardım etmeyi severim.Grup oyunları oynayabilirim.Zaman zaman saldırgan davranışlarda bulunabilirim.Verilen kurallara uyabilirim.Yetişkinleri taklit edebilirim.Sevdiğim kişileri paylaşmayabilirim.Oyunlarda cinsiyet ayrımı yapabilirim.Hakkımı savunabilirim. Duygularımı ifade edip paylaşabilirim.Başkalarının görüşlerini alabilirim.Grup içinde işbirliği yapabilirim.Eşyalarımı paylaşabilirim.

BİLİŞSEL GELİŞİM

Özellikleri belirtildiğinde iki ve üç boyutlu nesneleri seçebilirim.Dört seçenekten istenilen rengi seçebilirim.Altı rengi isimlendirebilir ve genelleyebilirim.Sekiz parçalı eşleştirme kartlarını seçip, düzenleyip eşleştirebilirim. Orjinal resim ile ayni resmin gölgesini esleştirebilirim.Sayıları ezberleyebilirim.1 den 5’e kadar olan nesneleri dokunarak sayabilirim. 5’e kadar sıra dizisi içindeki sayıları seçer ve isimlendirebilirim.
5’e kadar olan sayı kümelerini ve sayıları eşleştirebilirim.6 adet bloğu büyüklük sırasına göre dizebilirim.Nesneleri görmeden dokunarak tanımlayabilirim.6-8 parçalı bir bul yapı tamamlayabilirim.

ÖZBAKIM BECERiLERi

Burnum akınca, burnumu mendille silebilirim.Hapşırınca elimle ağzımı kapayabilirim. Sofra kurallarına uygun bir şekilde oturup yemek yiyebilirim. Kamış kullanarak içecekleri içebilirim.Becerikli bir şekilde giysilerimi giyip çıkarabilirim.Ayakkabı bağcığımı bağlayabilirim. Giysilerimin önünü ve arkasını ayırt edebilirim.Küçük düğmeli giysilerimi kapayarak giyebilirim. Alt ucu kapalı sabit fermuarı çekip kapayabilirim. Çit çit, kopça, kemer, ayakkabı tokalarını açıp kapayabilirim.Dişlerimi fırçalayabilirim. Yakın çevremizde yalnız başıma,bağımsızca gezinebilirim. Eşyalarımı toplayıp, ufak tefek işlerde büyüklerime yardim edebilirim.

5-6 YAŞ GRUBU

ÖZ BAKIM BECERİLERİ
Elbiselerim ıslatmadan elimi, yüzümü yıkayıp kurulayabilirim.Saçlarımı tarayıp, dişlerimi fırçalayabilirim.Tuvaletimi yalnız başıma yapabilirim.Sofra kurallarına uygun olarak çatal, bıçak, kaşık kullanarak yemek yiyebilirim

SOSYAL ve DUYGUSAL GELİŞİM
Mantıklı, kontrollü ve bağımsız hareket edebilirim.Kendi arkadaşlarımı kendim seçebilirim.Küçük grup oyunları oynamayı severim.Küçük çocukları ve hayvanları çok severim.Yetişkin giysileri giymekten çok hoşlanırım.Evcilik oynamayı çok severim· Yapamadığım şeyler için yetişkinden yardim isterim. Bir oyun için gerekli kuralları anlayabilir ve o kurallara uyabilirim.Günlük programın başlangıç ve bitiş zamanını anlayabilirim. Basit alışveriş işlerini yapabilirim. Kendim ile ilgili kızgınlık, mutluluk, sevgi gibi duygularımı belli edebilirim.Yetişkin rollerini taklit edebilirim.Yemek zamanı sohbetlerine katılmayı severim.Üzüntü içinde olan arkadaşlarıma sempati gösterip yardim edebilirim.Basit aletler kullanarak yapı, inşaat oyuncakları ile oyunlar planlayıp oynayabilirim.Sorumluluk alır ve aldığım sorumluluğu yerine getirebilirim.Mantık dışı korkularım olabilir.Davranışlarımın büyükler tarafından beğenilmesine çok önem veririm.Kendi haklarımı koruyabilirim.Sosyal kuralların nedenlerini anlayabilirim.Sakin ve sessiz durmaktan hoşlanmam.Zaman zaman alıngan olabilirim.Tenkitlerden hiç hoşlanmam

BİLİŞSEL GELİŞİM
10 – 12 Kadar ana ve ara renk tanıyabilirim.10 – 12 Kadar resmi eşleştirebilirim .12 Parça verildiğinde 10 parçalık bir bilmeceyi tamamlayabilir ve işe yaramayan 2 taneyi ayıra bilirim.İki değişik ses arasından ayni ve farklı olanı seçebilirim.Görmesem bile tanıdığım bazı sesleri tanıyabilirim.Dokunarak soğuk sıcak ilik nesneleri ayıra bilirim.Görmeden dokunarak kumaşların özelliklerini tanıyarak eşleştirebilirim.8 sayısının ardından gelen sayınını ne olduğunu söyleyebilirim. 20’ye kadar olan nesneleri sayabilirim.Dakika belirtmeden saati söyleyebilirim.1’den 10’a kadar karışık verilen sayıları sıralayıp, sıra içinde eksik olan sayıyı bulabilirim.1’deden 10’a kadar sayılarla toplama ve çıkarma işlemi yapabilirim.Nesnelerin sıra içindeki pozisyonlarını birinci, ikinci, üçüncü gibi isimlendirebilirim.Para birimlerimizi tanıyabilirim.Sıra ile haftanın günlerini söyleyebilirim.Anlatılan bir öyküdeki detaylarını hatırlayabilirim.Sebep – Sonuç ilişkilerini kurabilirim.Telefonumu ve ev adresimi söyleyebilirim.