Ana sayfa Aşılar Difteri Hastalığı Nedir ? Belirtileri ve Tedavisi

Difteri Hastalığı Nedir ? Belirtileri ve Tedavisi

208

Difteri hastalığı nedir ? Difterinin belirtileri ve tedavisi nedir ? Difteri ( Corynebacterium diphtheriae ) adı verilen bir bakterinin boğaz, burun, göz ve deriye yerleşmesiyle ortaya çıkan ciddi sonuçlara, ölümlere yol açabilen bir hastalıktır.

 

 

2-5 yaş arasındaki çocuklarda daha sıklıkla görülen ve bulaşıcı olan difteriye neden olan bakteri alan kişinin ağız, boğaz ve burnunda yaşar ve diğer insanlara öksürme veya hapşırma yoluyla yani solunum yoluyla bulaşır. Nadiren ciltteki yaralardan direkt temasla veya difterili kişinin yaralarından sıvının bulaştığı nesnelere dokunma yoluyla da bulaşabilir.Difterinin kuluçka süresi kısadır, 2-5 gündür. Bu süre en az 1 gün ile en fazla 10 gün arasında değişir.

Difterinin belirtileri nelerdir?

Difterinin başlangıç belirtilen boğaz ağrısı, hafif ateş ve titreme ile soğuk algınlığına benzer. Hastalık genellikle boğazın arka duvarında, nefes almayı ve yutmayı güçleştiren kalın bir zar tabakasına neden olur. Boğaz dışında, burun, ses telleri (larinks), göz, vajina ve cilt gibi vücudun diğer bölgeleri de etkilenir.

Difteri ciddi bir hastalıktır ve hastalığa yakalanan kişilerin %5-10’u hayatını kaybeder. Difteriye bağlı ölümlerin %20’ye yakını yani ölen her beş kişiden biri 40 yaşın üzeri veya 5 yaşın altındadır.Difterinin Yan Etkileri (komplikasyonları)  nelerdir?

Difteri hastalığında en sık görülen komplikasyonları; kalp ritmini bozan kalp tutulumu ve bazı kaslarda geçici felce neden olan sinir tutulumudur. Eğer felç diyaframı etkilerse hasta kişide zatürre veya solunum yetmezliği gelişebilir. Boğazda görülen difteri de boğazın arka duvarında oluşan kalın zar tabakası ciddi solunum problemlerine ve hatta boğulmaya neden olabilir.

Difteriden korunmanın en iyi yolu aşıdır.