Ana sayfa Okul Öncesi 4-5 Yaş Çocuklarda Dil Gelişimi

4-5 Yaş Çocuklarda Dil Gelişimi

173

4-5 yaş çocukları dil gelişimi dönemi günlük yaşamlarında kullandığı, içmek, açmak, kapamak, uyumak gibi eylemleri belirten resimleri isimlendirebilmeli ve özellikleri belirtilen nesneleri getirebilmelidir.Hatta iki eylem gerektiren direktiflere uyabilmelidir.

 

Bu dönem çevredeki nesneleri tanır ve onları adlandırabilir. Söylemesem bile dokuzyüze yakın kelimeyi anlayabilirim. İki ayrı nesneli eylemi gerektiren emirleri yerine getirebilirim.Beş kelimeli cümle kurarak konuşabilirim. Zamirle kendimi ifade edebilirim.Sesimin tonunu ve hızını ayarlayarak konuşabilirim.  Yaptığım bir resmi anlatabilirim.Kendi kendime konuşur ve çok soru sorarım.Onsekiz adet nesne kartı içinden en az on tanesinin ne olduğunu söyleyebilirim.Altı kelimelik bir cümleyi, söylendikten sonra tekrarlayabilirim. Bir hikaye oluşturup anlatabilirim. Olayları birbirine bağlayıp olan biteni anlatabilirim.

3-5 yaş

3 ve 4 yaş arası sıklıkla “kim?”, “nerede?” ve “ne?” gibi soru tiplerini yöneltirler. Cümleleri daha uzundur ve konuşması daha akıcıdır. 4-5 yaş arası kendisine söylenen her şeyi anlar ve kolay anlaşılır bir şekilde konur.Özellikleri belirtildiğinde vücudumun kısımlarını gösterebilirim.Üç nesneli ve davranışları emirleri yerine getirebilirim.Resimleri mantıklı bir şekilde açıklayabilirim. Tek başıma 3-4 mısralık basit şarkıları söyleyebilirim.Düzgün ve tam cümleler kurabilirim.Yedi kelimeden oluşan cümleleri kurabilirim.Geçmiş şimdiki ve gelecek zamanları doğru olarak kullanabilirim. On sekiz adet değişik nesne resminden on dört tanesinin ismini söyleyebilirim.Yakın zamanda yaşanmış olayları anlatıp, olaylar arasında ilişki kurabilirim. Ev adresimi söyleyebilirim.Kaç yaşımda olduğumu söyleyebilirim.Sürekli olarak “neden, ne zaman, nasıl” gibi sorular sorabilirim. Kelimelerin anlamlarını merak ederek ne olduğunu sorabilirim.Gerçekleri hayallerimle karıştırarak hikayeler anlatabilirim.Artık konuşmalarımda bebeksi konuşmalara yer vermem veya çok az konuşurum.

Ona Nasıl yardım Edebilirsiniz?

Büyük- küçük, sert- yumuşak gibi zıtlıklar içeren oyunlar oynayın. Konuşmalarınıza zamana ilişkin kavramlar katın (bugün, yarın, daha sonra, gelecek hafta gibi). Çocuğunuza olaylara ilişkin hisleri ve duyguları hakkında konuşma fırsatı tanıyın ve paylaşımda bulunun. Kendinize ait sözcük oyunları, tekerlemeler, hikayeler yaratın. Sözcük bulma oyunları oynayın. Dil ötesi becerilere ilişkin oyunlar üretebilirsiniz ( örneğin;bir sözcüğün hangi sesle başladığının ya da bir sesle başlayan sözcüğün bulunması gibi fonolojik farkında olmaya ilişkin aktiviteler).

3-6 YAŞ ÇOCUKLARI İÇİN DİL GELİŞİMİNE YÖNELİK AKTİVİTELER

Kaynak :Stark. (1989). Prespeech segmental feature development. P.Fletcher & M.Garman (Ed.) içinde Language Acquisition (pp.15-32). New York: Cambridge.