Ana sayfa Okul Öncesi Yaratıcı Drama Etkinlikleri “RAHATLAMA EGZERSİZLERİ”

Yaratıcı Drama Etkinlikleri “RAHATLAMA EGZERSİZLERİ”

19531

Yaratıcı Drama Etkinlikleri “Rahatlama Egzersizleri” müzik eşliğinde, gözleri kapalı olarak liderin komutuyla yapılır.

 

Grubun haya gücü rahatlamayı sağlar. Vivaldi’nin “Sonbahar” suiti eşliğinde, yere oturan gruba sonbaharda oluşan değişiklikleri düşlemeleri, rüzgarda yaprakların nasıl savrulduğunu sorup, herkesten kendini bir “yaprak” gibi hissetmesini ister.

Lider şu soruları sorar :

Yaprak olduğunuzda ne hissettiniz? , Ağacınızdan sizi kim koparttı?,Yere düşerken neler hissettiniz? , Lider grupla konuşur. Liderin verdiği direktifler;Siz şimdi küçük bir şişe içindesiniz ,Şişenin içinde çok sıkışık bir durumdasınız ,Kocaman bir çöldesiniz,Bütün vücudunuz ağrıyor,Belki de 100 senedir oradasınız,Birisi gelse de beni kurtarsa diye düşünüyorsunuz, Ve bir çocuk geçiyor,Duruyor, şişeyi görüyor, eline alıyor, sağına soluna bakıyor, kapağını açıyor,Önce şişeden başınız çıkıyor, Sonra omuzlarınızı hareket ettiriyorsunuz. Şişeden çıkmaya çalışıyorsunuz.Omzunuzun önce biri sonra diğeri çıkıyor.Bir kolunuz yukarıya doğru uzanıyor, sonra diğer kolunuz, Gövdenizin şişeden çıktığını hissediyorsunuz, Vücudunuzu yukarıya doğru çekiyorsunuz. Bacaklarınızı şişeden yukarıya çıkarıyorsunuz.Şişeden dışarıya çıktınız. Rahatsınız. Önce başınızı sonra omuzlarınızı, gövdenizi, bacaklarınızı, bileklerinizi, ayaklarınızı hareket ettiriyorsunuz, derin bir nefes alıyorsunuz, artık özgürsünüz. İstediğiniz anda gözlerinizi açabilir, hoplayıp zıplayabilirsiniz.

– Rodrigo’nun “Concierto de Aranjuez” isimli eserinin eşliğinde grup yere oturur. Kar tanelerinin nasıl yavaş yavaş aşağıya düştüğünü sorup, müzik eşliğinde lider şu komutları verir.

Şimdi çok yükseklerdesiniz yavaş yavaş aşağı düşmeye başladınız.Rüzgar sizi bir o yana bir bu yana götürüyor,Yeryüzüne, çok yakın bir yere düştünüz,Yerleri bembeyaz yaptınız. Artık çocuklar sizinle oynayabilirler. Kardan adam yapabilirsiniz.

Aynı müzik eşliğinde; lider gruba “Şimdi kum saatinin içindeki kumlarsınız. Komut verince kum saatini çevireceğim, önce ayaklarınız ağırlaşacak yavaş yavaş aşağı çekiliyorsunuz. En son başınız düşüyor, şimdi tamamen döküldünüz.” Diye açıklama yapar. Lider, dökülürken neler hissettiniz diye sorar.

Dalga sesi ve martı bağrışımları efekti eşliğinde yere uzanan gruba lider açıklamada bulunur. “Yaz gelmiş, deniz kenarında kumda yatıyorsunuz. Dalgaların ve martıların sesini duyuyorsunuz, dalgalar önce ayak parmaklarınıza, ayaklarınıza, bacaklarınıza geliyor. Sonra geri çekiliyor. Tekrar gelip bu sefer kollarınıza çıkıyor. Denizin kenarında olmak ve denizin sesini duymak ne güzel.”

Gruba neler hissettikleri sorulur.

Tschaikovky’nin “Kuğu Gölü’nden Kuğuların Dansı” bölümü eşliğinde grup gözünü kapar. Lider “Şimdi sizler birer mumsunuz. Bazılarınız süslü, bazılarınız ise renkli mumlarsınız. Ne kadar güzel olduğunuzu düşünüyorsunuz.”

Şimdi birisi sizi yaktı. Etrafa ışık vermeye başladınız. İnsanları karanlıktan kurtardınız. Fakat o da ne yavaş yavaş erimeye başladınız.Ben ona kadar sayacağım ve siz de eriyip yere doğru küçüleceksiniz. Bir, iki, üç, dört, beş, altı, yedi, sekiz, dokuz, on.Şimdi çok küçüksünüz, ama küçüldükçe etrafa çok ışık veriyorsunuz.Daha sonra lider gruba küçülürken neler hissettiklerini sorar.

Lider, gök gürültüsü ve yağmur efekti eşliğinde açıklamalar yapar:

“Çok sıcak bir gün yaz gelmiş, sokaktasınız, çok terlediniz ve susadınız. Ah! Bir yağmur yağsa diyorsunuz. O sırada gök gürüldüyor ve yağmur yağmaya başlıyor. Yağmur damlaları başınıza, boynunuza, omzunuza, kol ve bacaklarınıza oradan da yere süzülüyor. Çok ıslandınız, yağmur da geçti, rahatladınız. Ama ıslaklığı geçirmeniz lazım, onun için gözlerinizi açın, kafanızı ve bacaklarınızı sallayın.

Lider gruba komut verir. “Sizi bir gezintiye çıkarmak istiyorum. Güneş ışınlarının bedeninizin içindeki bir gezinti bu. Yere yatın ve rahat olun. Karnınız rahat olsun, karnınıza bir güneş doğuyor ve büyüyor sizi ısıtıyor. Güneş ayaklarınıza iniyor, sonra tekrar yukarı çıkıyor. Boğazınızda bir yere düğümleniyor. Onu çıkarmaya çalışın, kollarınıza çıkıyor. Boğazınızdan bir yere düğümleniyor. Onu çıkarmaya çalışın, kollarınıza çıkıyor, ışınlarını saçıyor. Şimdi vücudunuzun istediğiniz bir yerinde güneşi barındırın (hafifi müzik eşliğinde lider devam eder)

Güneş neredeyse o bölge yavaş yavaş canlanıyor. Yavaş hareketlerle müziğe uyarak yatılan yerde dans ediliyor. Bir süre sonra dans bitiyor. Kalkabilirsiniz, gözlerinizi açabilirsiniz.

Lider gruptakilerin bedenlerini algılamaları için komut verir.

Çorabınızın içindeki ayaklarınızı duyumsayın.Ayaklarınızda çorabınızı duyumsayın. Ayakkabının içinde ayaklarınızı duyumsayın.Bacaklarınızda çorabınızı duyumsayın. Bacaklarınızda pantolon ya da eteğinizi duyumsayın.Bluzunuzun içinde sırtınızı duyumsayın.Parmağınızdaki yüzüğünüzü duyumsayın.Kulaklarınızı duyumsayın.