Ana sayfa Yazarlar Esra Savaş Kaplan Dikkat Dağınıklığı Yaşayan Çocukların Ebeveynleri Nasıl Baş Edebilir ?

Dikkat Dağınıklığı Yaşayan Çocukların Ebeveynleri Nasıl Baş Edebilir ?

111

Toplum, aile içerisinde ya da ikili iletişim şeklinizde dürtüsel davranışlarına, kontrolsüz hareketlerine ya da düşünmeden yapılan konuşmalarıyla dalga geçmeyin ve çevrenizdekilerin de gülmemesi gerektiğini söyleyip, dalga geçmemesi gerektiğini söyleyin.Stres, baskı ya da yorgun olduğunda ısrarcı olmayın.

 

Eleştirici olmaktan çok mükâfatlandırıcı olun. İyi davranışları ve performansı hemen takdir edin.Konuşma şeklinizi değiştirin; Ses ton ve yüksekliğini düşürün, daha yavaş konuşun, gözlerine direk bakın.

Ondan istemediklerinizi değil yapmasını istediklerinizi söyleyin. ( kapıyı gürültülü kapatma yerine, yavaş kapat gibi) Haftada en az üç kez spor, jimnastik ya da yürüyüş yapmasını sağlayın.

Yüzmesini sağlayın; vücudunun her alanını hareket etmesini sağlayan bu sporla suyun rahatlatıcı etkisinin birleşimi hareketliliği azaltır.Her gün muhakkak dışarı çıkmasını sağlayın.Evde her şeyi programlı yapın: Uyanma, yemek yeme, oyun oynama, ödev yapma, tv izleme, gibi günlük aktiviteler için bir çizelge tutun ve çocuğunuzun bu listeye uymasını sağlayın.

Okuldan/Spordan/ Akraba ziyaretlerinden geldikten sonra çocuğunuzla yakından ilgilenen bir kişiyle ilgili dikkat gerektiren sorular sorun. Folklor egzersizine spesifik olarak minimum 15 hafta süreyle haftada iki gün 1,5 saatlik folklor programına çocuğunuzu yönlendirin.

Organizatör olun: Ders çalışma saati, yemek, oyun ve uyku saatleriyle ilgili evinizde bir düzen oturtun ve bu düzeni alışkanlık halinde benimsemesini sağlayın.

Davranışlarının sonucunun ne olacağı ile ilgili bilgiler verin.Sevildiğini hissettirin.

Sadece oyuncak alan değil, oynayan ebeveyne ihtiyaç duyduğunu unutmayın.Ona güvenin.Yaramaz, dağınık, pasaklı” yerine efendi oğlum, aslanım, paşam” diye hitap edin.

Dikkat Eksikliği Olan BEN’den Size Mesaj!!!

Dikkat eksikliğim gerçekten var. Bu benim sığındığım ‘mazeret’ değil ve öğrenebilmemi etkiliyor. Bende bu sorunun hiç olmamasını ve daha başarılı olmayı istiyorum.Başarılı olmak için yardımınıza ihtiyacım var. Ama bunu istemek benim için kolay değil, beni desteklerseniz bunu daha kolay yapabilirim.Bana güvendiğinizi bilmek benim için önemlidir.

Bazı şeyleri gerçekten unutabilirim, kasıt ya da ihmal yok.Bana karşı sabırlı ve destekleyici olursanız daha kolay soru sorabilirim.Bazı şeyleri tekrar tekrar soruyorsam ilgi çekmek için değil tam ve doğru anlamak içindir.Dikkatim ya da davranışlarımla ilgili uyarıları yalnızken yapın, arkadaşlarımın önünde değil.Bana özel bazı uygularımın olması benim de hoşuma gitmiyor. Bunlar gerekiyorsa da aramızda kalmasını tercih ederim.Lütfen bana çok farklıymışım gibi davranmayın.

Uzman Psikolog Esra Savaş Kaplan

esrasavaskaplan@gmail.com

Corner Plaza Şenlikköy Mahallesi Florya Caddesi No:67 Florya/İstanbul

Vali Konağı Cad. Müfide Küley Sk. 61/4 (Amerikan Hastanesi Karşısı)  Nişantaşı/İstanbul