Ana sayfa Aşılar Pnömokok Nedir ? Ve Pnömokok Aşısı

Pnömokok Nedir ? Ve Pnömokok Aşısı

5735

Pnömokok bakterilerin neden olduğu solunumla ilgili ciddi bir hastalıktır.Belirtileri :Ateş, öksürük, nefes alıp vermede zorluk, göğüs ağrıları.Komplikasyonlar :Kanda, akciğerlerde ve beyin zarında enfeksiyonlar, bazen de ölümle sonuçlanabilir.

 

Zatürree yapıcı bakteriler birçok insanın burun ve boğazlarında bulunurlar; vücudu istila etmelerine neyin neden olduğu bilinmemektedir fakat insandan insana öksürük ve hapşırık yolu ile bulaşabilir. Farklı yaş grupları için farklı aşılar mevcuttur. 2 yaşın altındaki çocuklar 4 doz konjuge pnömokok aşısı (KPA) (Pneumococcal conjugate vaccine-PCV) olmalıdırlar. 65 yaş ve üstü yaşlılar ve birtakım sağlık sorunları (kalp veya akciğer hastalıkları olanlar, HIV, şeker hastalığı veya kanser gibi) olan 2 yaş ve üzeri herkes Pnömokoksik polisakkarid aşısı (PPA veya PPV) olmalıdırlar.

0-2 yaş arası tüm çocuklar 2-5 yaş arası bazı risk faktörleri olan çocuklar ( bağışıklık sistemini etkileyen hastalığı olan, orak hücreli anemisi olan, dalağı alınmış, şeker hastalığı, astımı, kronik kalp veya solunum sistemi hastalıkları olan çocuklar )

Eğer, bir çocukta aşının ilk dozuyla ciddi bir alerjik reaksiyon gelişirse, aşının tekrarı önerilmez. Eğer, çocuk hastaysa aşı için iyileşmesi beklenir. Ancak hafif bir nezle gibi hastalıklar aşı için engel oluşturmaz.

Eğer, 2 ayda karma aşılarla birlikte başlanırsa 2 ay arayla toplam 3 doz, 12-15 ayda tekrar dozu olarak toplam 4 doz yapılır. İlk 6 aydan sonra aşıya başlanırsa, kaç doz aşı gerekeceği başlama ayına göre değişecektir. Büyüdükçe olgunlaşan bağışıklık sistemi daha az sayıda aşıya da yanıt verecektir. Doktorunuz, size uygun protokolü bildirecektir. Tüm aşılarda olduğu gibi, bu aşıda da aşı yerinde kızarıklık, acıma, şişlik ( 4 çocuktan birinde) görülebilir. Hafif ateş olabilir. Yüksek ateş ihtimali % 2’dir. Her ilaçta olduğu gibi aşılarda da alerjik reaksiyon görülme ihtimali vardır.

Pnömokok Aşıları

Ülkemizde Pnömokok adlı bir bakteriye karşı Prevenar® (konjuge pnömokok aşısı) adı ile yeni bir aşı piyasaya çıktı. Bu güne kadar sadece 2 yaşından sonra yapılabilmekte olan pnömokok aşısı artık 2. aydan itibaren karma aşılarla birlikte yapılabilecek. Ayrıca aynı aşı 9 yaşa kadar da kullanılabilmekte ve bu aşı ile aşılananların boğazlarında pnömokok bakterisi taşıyıcısı olmaları da önlenebilmektedir.

Bugüne kadar ülkemizde sadece 2 yaşından sonra yapılabilmekte olan pnömokok polisakkarit aşısı (PPV23, piyasa adı Pneumo 23, Aventis Sanofi) vardı.

Ülkemizde bulunan pnömokok aşıları; Pnönokok Polisakkarid aşı (PPV23) ve Pnömokok Konjuge aşı (PCV7) dir.

Pnömokok Polisakkarid aşı (PPV23), inaktive (ölü) bir aşıdır ve pnömokokların 2 yaş üzerinde olan ve kronik hastalığı olan çocuklar ve erişkinlerdeki en ciddi enfeksiyonlara neden olduğu bilinen 23 suşuna karşı bağışıklık sağlar. Bu aşı, pnömokokların neden olduğu menenjitleri ve bakteriyemileri önler ama diğer bakteri veya virüslerin neden olduğu bakteriyemi veya menenjit nedenlerine karşı korunma sağlamaz.

Pnömokok polisakkarid aşısı (PPV23) yılın herhangi bir zamanında yapılabilir. Pnömokok polisakkarid aşısının (PPV23)diğer çocukluk veya erişkin çağı aşıları ile aynı anda uygulanmasında bir sakınca yoktur.