Ana sayfa Güncel Çocuk ve Tatil Rehberi

Çocuk ve Tatil Rehberi

233

Bebeğinizle tatile çıkmadan önce yapacağınız hazırlıkları gözünüzde büyütmeyin. Siz de, o da yeterince güçlüsünüz. Biliyoruz bunu okurken aklınızdan şu geçiyor olabilir: “Bu bir şaka mı? Bebeğimle alışverişe çıkmak bile bir kabusa dönüşebiliyor.”

Aslında bazen haklısınız. Ancak bebeğinizin büyüyüp, kendi çantalarını taşıyabilecek kıvama gelmesini beklemenize hiç de gerek yok. Tatiliniz eskisi gibi olmayabilir ama bu durumu atlatabilir ve aşağıdaki önerileri uyguladıkça düzene sokabilirsiniz:
Yeni doğan bebekle uzaklara gitmeyin

0-2 yaş arası çocuklarla tatil

Bir bebekle tatil yaparken sizi zor günlerin de beklediğini söyleyelim. Çünkü bebeğiniz evinin sakin ve alışılmış ortamından yeni bir ortama girecek. Ayrıca hava koşulları ve yolculuk onu olumsuz yönde etkileyebilir. Bu etkilenmeyi en aza indirebilmek için, iyi bir organizasyon yapmalısınız. Yeni doğmuş bir bebekle tatile çıkıyorsanız, gideceğiniz yer çok uzak olmamalı. Gittiğiniz yerin yakınında mutlaka bir eczane ve 24 saat kullanılabilir bir telefon olmalı. Gecelerin serin geçebileceğini düşünerek yanınıza battaniye de almalısınız.
2-5 yaş arası çocuklarla tatil

Bu yaşlarda çocuklar dünyayı keşfetmek isterler. Ellerine aldıkları her şeyi incelerler, hiç olmadık şeylerin altına veya arkasına bakarlar. Yerinde bir an olsun durmayan çocuğunuzla birlikte çıkacağınız bu tatil, sizin için epey çetin geçecek. Bu yaşlarda çocukların dikkatleri çabuk dağılır, ellerindeki oyuncaklara uzun süre ilgilenmezler. Canı sıkılan çocuğunuzu oyalayabilmek için yolculuğun mümkün olduğu kadar kısa olmasını sağlayın.

Hem kendiniz hem de bebeğiniz için öngördüğünüz etkinlikler için bolca vakit ayırın. Yolculuk için fazladan bir gün eklemeniz gerekebilir. Yurtdışına gidecekseniz pasaport ve vizeleri ayarlamayı unutmayın.zak diyarlara gidiyorsanız o bölgeyi çocuk doktorunuza danışın. “Gitmeden özellikle alınması gereken bir önlem var mı?” diye sorun. Doktorunuza bebeğinizi muayene ettirin ve gelecek aylar için planlama yapmasını isteyin.Bebeğinizin sürekli aldığı bir ilacı var ise doktorunuzdan yeterli miktarda reçete yazmasını isteyin.Yolculuğunuzu zamanlamak çok önemlidir. Bebeğinizin uyku vakitlerini dikkate alın ve bu mantık çerçevesinde planlarınızı yapın.

Yolculuk kararından önce dikkat etmeniz gerekenler:

•Yolculuk öncesine gereksiz değişiklikler yapmayın (Örneğin; bebeğinizi memeden kesmeye çalışmayın).
•Çocuğunuz 2 yaş üstü ise, araba veya otobüsle yolculuk yapabilirsiniz, ancak 2 yaş altı için uçak yolculuğunu tercih ederek daha rahat olabileceğinizi bilmelisiniz.
•Uzun süreli bir tatil programı yaptıysanız, tatil öncesi bebeğinizi mutlaka bir sağlık kontrolünden geçirin. Eksik aşıları olup olmadığını sorun ve varsa yaptırın. Mümkünse gideceğiniz yerde bağlantı kurabileceğiniz doktor adı, varsa telefon numarasını edinin.
•Bebeğinizin uyku saatine göre yolculuğunuzu ayarlayabilirseniz, bebeğiniz yolculuğunuzun en azından bir kısmını uykuda geçirmiş olur.
•Tatil için sıcak bir bölge seçtiyseniz, bebeğiniz için 50 faktörün üstünde koruyucu kremler kullanmalısınız. Bunları açık havaya çıkmadan önce bebeğinize sürmelisiniz. Bebek ve çocukları en uygun dışarı çıkarma saatleri öğleden önce 10:00 – 10:30 ve öğleden sonra 16:00 – 17:00 arasıdır. Bebek ve çocukları dışarı çıkarırken başlarında açık renk bir şapka olmasına da dikkat edilmelidir.

Bebeğinizle gidebileceğiniz ideal tatil mekanları

Bebekli ailelerin ideal tatil mekânları birbirinden farklı olabilir. Size önerebileceğimiz birkaç alternatif ise; devre mülk tatili, yazlık ev, her şey dahil sistemiyle çalışan oteller, pansiyonlar ve butik otellerdir. Saydığımız bu mekanların her birinin kolaylıklarını ve zorluklarını ayrı ayrı değerlendirmeniz gerekir.

Bebeğiniz ek gıdalar almaya başladıysa, devre mülkler, yazlık evler ve pansiyonlar size uygun olabilir, çünkü hepsinin içinde mutlaka mutfak olacaktır; böylece bebeğinizin yiyeceklerini rahat rahat hazırlayabilirsiniz. Yalnız size önerimiz, bebeğinizin mamalarını hazırlarken kendi malzemelerinizi (blender, cam rende gibi aletler) yanınızda götürmenizdir. Yazlık mekanlarda genelde halı kullanılmadığından, eğer bebeğiniz emeklemeye ve yürümeye yeni başlamışsa, mekanın zeminini günlük olarak çamaşır suyu katkılı temizleme ürünleri ile silmelisiniz. Dış mekanlarda kullandığınız ayakkabı ve terlikleri iç mekanlarda kullanmamaya dikkat etmelisiniz.

Tatil yerinizi seçerken bebeğinize uygun bir yer seçmeye çalışmalısınız. Gideceğiniz yerde bebeğinize uygun oda ve yemek seçenekleri olmalıdır. Bunun için açık büfe yiyecekler sunan otelleri tercih edilebilirsiniz. Böylece çorba, sebze, etli yemek, balık, makarna ve pilav çeşitleri, geniş kahvaltı seçenekleri, meyveler gibi alternatiflere sahip olursunuz. Geniş, ferah ve büyük alanlar üzerine kurulan otel ya da tatil köyleri, bebeğinizi arabayla gezdirmeniz açısından cazip olabilir. Biraz daha büyük çocuklar için oyun parkları, çocuk kulüpleri eğlendiricidir. Otel odanızın ışık gördüğüne emin olmalısınız. Ayrıca odada bebeğiniz için portatif açılabilen bebek yatağı bulunmalı ve oda ferah ve güven dolu bir ortama sahip olmalıdır.

Oda temizliğini mutlaka sorgulamalı ve her gün temizlik servisi hizmeti veren bir yeri tercih etmelisiniz. İçerisinde özel doktoru olan otelleri seçerseniz, bebeğiniz ve sizin için çok daha güvenilir olur. Otelinizin merkezi bir yerde olması da orayı sizin için güvenli yapacaktır.

Butik otel tipi yerleri tercih edecekseniz, geceleri çok gürültülü olabilecek disko, bar gibi mekanların yakınlarında olmamasına da dikkat etmelisiniz.