Ana sayfa Aşılar Tip b Hastalığı ve Aşısı ( Haemophilus Influenzae )

Tip b Hastalığı ve Aşısı ( Haemophilus Influenzae )

153

Tip b hastalığı kısaca Hib hastalığı Haemophilus influenzae adındaki bir bakteri ile meydana gelir. Bu bakterinin altı farklı tipi vardır. Bu tiplerin içinden tip b, bu bakterinin sebep olduğu ciddi hastalıkların %95’inin nedenidir.Tip b hastalığı (Hib) aşısı da tip b’ye karşı koruma sağlamaktadır.

 

 

Tip b hastalığı nasıl bulaşır?

Tip b hastalığı kişiden kişiye direkt temas veya solunum yoluyla yayılır. Tip b Hib bakterisi burun ve boğazda hastalık yapmadan barınır (taşıyıcı olarak) ancak zaman zaman akciğere veya kana ulaşarak ciddi hastalığa neden olur.

Hib bakterisi bulaştıktan ne kadar süre sonra hastalığın belirtileri görülür? Tip b hastalığının kuluçka dönemi bilinmemektedir ancak birkaç gün kadar kısa olabilmek­tedir.

Hib hastalığının belirtileri nelerdir?

Ciddi Hib hastalığı geçiren kişilerde belirtiler Hib bakterisinin hastalık yaptığı bölgeye göre değişmektedir.Hib hastalığı çok ciddi olabilir. Ciddi Hib hastalığının en sık görülen tipi beyni zarı iltihabı yani menenjittir. Tip b hastalığına neden olan Hib bakterisinin neden olduğu menenjitinin belirtileri ateş, şuur bulanıklığı ve ense sertliğidir. Tip b hastalığı yani Hib hastalıklarının diğer %17’sini epiglottit oluşturur. Epiglottit boğazda solunum yolunu tıkayıp solunumu engelleyebilecek ve hayati tehlike yaratacak derecede şişliğe neden olan bir enfeksiyondur.

Tip b Hastalığı ve Hib Aşısı

Hib aşısı, ölü bir aşıdır ve Hib bakterisinin polisakkarid kapsülünün bir proteine kimyasal olarak bağlanması ile oluşturulmaktadır.Hib aşısı kas içine enjeksiyon şeklinde uygulanmaktadır.Tüm bebekler (eğer aşılanmamalarını gerektirecek özel bir rahatsızlıkları yoksa) rutin aşılama şemasının bir parçası olarak Hib aşısı olmalıdır. Hib hastalığı 5 yaşından büyük çocuklarda nadir olarak görüldüğü için Hib aşısının 5 yaşından büyük çocuklara rutin olarak uygulanması önerilmemektedir.