Ana sayfa Çocuk Gelişimi 0-12 ay bebek için zeka geliştirici aktiviteler

0-12 ay bebek için zeka geliştirici aktiviteler

462

Bebeğinizi kucaklayın ve sevgi dolu sözler söyleyin. Bebeğinizle sık sık konuşun. Konuşurken gözlerine bakın. Bebeğinizi ismi ile çağırın. Bebeğinize obje resimleri gösterin, bu yaşlarda bebekler dünyayı keşfederken daha çok görme duyusunu kullanır.Bebeğinizin görüş alanı içinde ilginç obje veya oyuncakları hareket ettirin. Hareket onun ilgisini çekecektir. El ve ayak parmakları ile oynayın , özellikle sayı sayarken. Onun yüzünüzü elleri ile araştırmasına izin verin.

Tekerleme ve ninniler söyleyin. Bebekler tekrardan hoşlanırlar. Farklı şeyler görebilmesi için bebeğinizi yürüyüşe çıkarın ve gördüğünüz şeyleri ona anlatın. Bebeğinizi aynanın önüne götürüp yüzünde değişik bölgeleri gösterin.

Abartılı mimikler yapın, eğlenceli sesler çıkarın.Bebeğinizin oyuncakları ve diğer objeleri eline almasına ve yere atmasına izin verin. Bu, onun farklı sesleri, düşme kavramını ve ellerini kontrol etmesini öğrenmesini sağlar.

Tahta kaşıklar veya başka basit aletlerle ritmik sesler çıkarın. Bebeğinizi de yapması için cesaretlendirin. Bir kutunun içine sallayınca ses çıkaracak malzemeler koyun. Bunların içinde ne olduğunu sorun ve objenin adını söylerken bebeğinizin dokunmasına izin verin.

Evde yaptığınız işlerle ilgili onunla konuşun. Ne yaptığınızı ve neden yaptığınızı anlatın. Ninni ve tekerlemeler söyleyin, müzik dinletin. Müzik matematik, dil ve diğer beceriler ile ilgili alanları uyarır. Küpleri üst üste dizip devirin. “Alt” ve “üst” kavramlarını anlaması için ona ne yaptığınızı anlatın.

Bebeğinizi aynanın önünde tutun ve yüzünün bölümlerini ona gösterin. Neden sonuç ilişkisini anlatın. Örneğin elektrik düğmesine basılınca ışık açılır veya musluğu açınca su akar gibi. 9-12 aylık olduğunda gözetim altındayken bunları denetin.

Bebeğinizin başka çocuklarla bir araya gelmesini sağlayın. Bir kabın içinde top yuvarlayın. Hışırtılı sesler çıkaran objeleri buruşturun, bu tip sesler bebeğinizin hoşuna gidecektir. Kutu, tencere, plastik kap gibi malzemelerle oynayın. Küçük objeleri büyüklerin içine yerleştirin, kapaklarını kapatın.

Dergi ve gazetelerden insan ve obje resimleri gösterin. Böylece resimlerin gerçek objeleri temsil ettiğini ve hepsinin birer adı olduğunu öğrenir. Beraber topu ileri geri yuvarlayın. Bir objeyi havlu altına saklayarak bulmasını sağlayın. Böylece “altında” kavramını öğretmiş olursunuz. Bebeğinize değişik ve yeni yerler gezdirin ve gördüklerinizi anlatın. Adını söyleyerek bir objeyi bebeğinize verin ve geri vermesini isteyin.

 

En sevdiği oyuncakları saklayıp nerede olduğunu bulmasını isteyin. Bebeğinize kağıt ve kalem verip, neler yapabileceğini gösterin.Ellerinizi çırpın ve onun taklit etmesini isteyin

Bebeğinizle var olma, varlıklara dikkat etme konularında çalışabilirsiniz. Saklama ve saklanma oyunları buna destek olabilir.Bebeğin yüzüne ince bir örtü örterseniz, örtüyü çekecektir. Onunla “Ce-e oyunları” oynayabilirsiniz.

Sevdiği bir nesneyi, o izlerken, uzanabileceği bir yere saklayarak bulmasını isteyebilirsiniz.Benzer veya aynı kapların altına bir nesneyi saklayarak bulmasını ya da 3 tane küpü üst üste dizmesini isteyebilirsiniz.Her sayfasında sadece bir nesnenin tanıtıldığı kitapları birlikte okuyabilir ve ona isimlerini öğretebilirsiniz.Vücut bölümleri ile ilgili kısa ve tekrarlı şarkılar öğretebilirsiniz.