Ana sayfa Gebelik ve Doğum Hamile Anne Adaylarının Korkusu Zika Virüsü

Hamile Anne Adaylarının Korkusu Zika Virüsü

134

Hamile Anne Adaylarının Korkusu Zika Virüsü

Sağlık Bakanlığının yaptığı açıklamada Zika Virüsü Türkiye için bir risk  teşkil etmiyor ancak hamile anne adaylarının özellikle virüsün görüldüğü Bolivya, Brezilya, Kolombiya, Dominik Cumhuriyeti, Ekvator, El Salvador gibi Güney ve Orta Amerika ülkelerine seyahat edilmemesi konusunda uyarıda bulunuyor.

Hamile Anne Adaylarının Korkusu Zika Virüsü Nedir ? Nasıl Bulaşır ?

Zika virüsü sivrisinek sokması ile bulaşan bir virüstür. Bu hastalık sivrisinekler vasıtasıyla insandan insana bulaşır.Zika virüsü en büyük zararı gebelerde meydana getirir.  Eğer bir hamile Zika virüsü ile enfekte olur ise bebeğin beyinde küçülme (mikrosefali) ve veya hasar riski ortaya çıkar. Ayrıca bebeğin ölümüne bile sebep olabilir.

Zika virüsü hangi tür sivrisinekle bulaşır ?

Zika virüsü  “aedes aegypti” cinsi sivrisineklerle bulaşır.

Sivrisinek Sokan Kişilerdeki Zika Virüsü belirtiler nelerdir ?
1.Ateş
2.Baş ağrısı
3.Gözlerde kızarma
4.Kusma
5.Döküntü
6.Kas ve eklem ağrısı

Sivrisinek soktuktan sonra belirtilerin başlamasına kadar olan süre yaklaşık bir haftadır. Virüs kanda birkaç gün bulunur.Bu hastalığın henüz aşısı geliştirilemedi. Ancak çalışmalar devam ediyor aşının ancak 10 yıl içerisinde geliştirilebileceği söyleniyor.Bu hastalığı tedavi eden anti-viral ilaç henüz yok.

Sağlık Bakanlığı bu hastalığa yakalanan gebelere dinleme, sıvı alımının artırılması, ateş düşürücü, ağrı kesiciler gibi bir destekleyici tedaviyi öneriyor.

Direk tedavi edilemeyen hastalıklarda vücut direncini artırmaya yarayan yan destekleyici tedavi araçları.

Bu hastalığa yakalanan annelerin bebeklerinde mikrosefali denilen bir beyin problemi ortaya çıkıyor. Kısaca tıptaki mikrosefali beyinde küçülme denilen hastalığa karşılık geliyor. Olması gerekenden daha küçük beyinle doğuyor çocuklar. Bu da hasara yol açıyor. Ayrıca bazı bebeklerde ölüme sebep oluyor.