Ana sayfa Ana Baba Eğitimi Çocuğunuzla Zaman Geçirebileceğiniz Hayvanat Bahçeleri

Çocuğunuzla Zaman Geçirebileceğiniz Hayvanat Bahçeleri

246

Atatürk Orman Çiftliği Hayvanat Bahçesi

Atatürk Orman Çiftliği Hayvanat Bahçesi‘ne ayrılan alan 32 hektarlık bir alan üzerine kurulmuştur.Hayvanat Bahçesi‘nde 1 müdür, 1biyolog, 1 veteriner hekim , 1 veteriner sağlık teknisyeni 2 ambar memuru olmak üzere 6 teknik personel ve 44 işçi çalışmaktadır.

Atatürk Orman Çiftliği Müdürlüğü bünyesinde, 1933 yılında kurulan hayvanat bahçesi bu gün itibariyle, 199 türden 2500 adet civarında hayvan sayısı ile Türkiye’nin en büyük hayvanat bahçesi durumundadır.

Dünya Hayvanat Bahçelerinde olduğu gibi Müdürlüğümüz Hayvanat Bahçesi de kamu hizmeti vermekte olup hizmet ilk planda tutulmaktadır. Asgari seviyede tutulan giriş ücretlerinden ve damızlık fazlası hayvan satışlarından elde edilen gelirlerle giderleri karşılamak mümkün olmamaktadır. Bu nedenle hayvanat bahçesinin tüm giderleri Atatürk Orman Çiftliği Müdürlüğü tarafından finanse edilmekte, katma bütçeden herhangi bir pay alınmamaktadır.

Hayvanat bahçeleri genellikle , yabani hayvanların teşhir amacıyla sergilendikleri ve soyu tükenmekte olan hayvanları koruma altına alarak nesillerinin devamının sağlandığı yerler olması özelliği yanı sıra hayvan sevgisini aşılamak, hayvanlarla iç içe olabilmek ve doğayla bütünleşebilmek amacıyla hayvanat bahçemiz daha geniş kapsamlı düşünülmüş ve bu nedenle bir çok proje üretilerek hayata geçirilmeye başlanmıştır. Çocuk hayvanat bahçesi, tünel akvaryum, yunus gösteri merkezi, memeli hayvan savanası, yırtıcı hayvanlar vadisi projesi gibi.

Deniz akvaryumu olarak tasarlanan tünel akvaryumda değişik türlerde köpek balıkları ve mürenlerin yanı sıra denizlerimize özgü sinarit, mercan, orfoz gibi balıkların ve değişik omurgasız türlerin sergilenmesi düşünülmektedir.

İnşaatın büyük kısmı tamamlanarak, sadece akriliğin montaj işlemi kalmış olup, Atatürk Orman Çiftliği’nin 80. yılı kutlamaları kapsamında 2005 yılı sonuna kadar bütün çalışmaların süratle bitirilerek hizmete sunulması planlanmaktadır.

yıl çalışmaları kapsamında yürütülen diğer bir proje ise Ankara’da ilk defa yapılacak olan yunus gösteri merkezi (Dolfinaryum) dir. Ekim ayı içerisinde bitirilmesi planlanan bu merkezde eğitimli yunus ve foklar gösteri yapacak olup aynı zamanda özellikle çocukların yunuslarla birebir iletişim kurmaları planlanmaktadır.

Boğaziçi Hayvanat Bahçesi ve Botanik Parkı ( Kocaeli )

Bayramoğlu Kuş CennetiBotanik Parkı 1993 senesinde ilk defa kapılarını ziyaretçilere açtı. Bu açılış ile park doğa güzellikleri içindeki canlıları halkımızın beğenisine sunmuş oluyordu. Amaç ve hedef bu parkın uluslararası bir düzeye getirilmesi idi. Buna ulaşılabilmek için öncelikle dünyada yaşayan kuş ve hayvanların en seçkin türleri ile bitki ve botaniğin aynı özellikteki ve güzellikteki türleri temin edilmiştir. Park iftiharla belirtilmelidir ki Avrupa`nın benzer parklarının en güzeli haline getirilmiştir.

Park bugün çarpık yapılaşmalar ortasında yeşil bir ada halinde, ziyaretçilere dinlenme, eğlenme, hoşça vakit geçirme ve öğrenme imkanları sağlayan bir kültür merkezi haline gelmiştir. Parkın görevlerinin başında eğitici olması, nesli tükenen hayvanları koruma ve nesillerinin devamının sağlanması ve bu maksatla hayvanların doğadaki yaşam ortamlarına uygun barınakları sağlamaktır.

Parkın kurulması büyük sabır, zaman ve finansman gerektirmiştir.Parkta kurulmuş olan tropik bölge ve akvaryumlar başlı başına büyük bir olayı canlandırmaktadır. Yine parkta bulunan açık akvaryumları dünyanın hiçbir yerinde görmek mümkün değildir.

Su, bütün hayatın başlangıcının esasını teşkil eder. Parkta yaratıları göller ve fıskiyeler insanların dinlenmesi ve hayvanların yaşamı için  en mükemmel görüntüleri teşkil etmiştir.Parkta bulunan hayvanların bakımı, veteriner hekim tedavisine, uygun yemlenmeye, yaşam ortamlarının doğal ve doğadakine uygun, hareket etme imkanını, korunmayı, uygun klima şarlarının temininin sağlanmasını gerektirir. Ancak bu şekilde şartlara uygun tutulan hayvanlar insanlar için birer mutluluk kaynağı, eğitici ve öğretici olurlar.

1995 yılında parkta birçok yenilikler meydana getirilmiş, öncelikle çok değişik bir akvaryum tesisi, tropik bölge, bir fil grubu ve değişik türde yeni hayvanlar ile park zenginleştirilmiştir. Parka Paris`ten ithal edilip getirilen bir ayı ayrı bir güzellik katmıştır.

Parkta mevcut olan çocuk oyun bahçesi çok değişik yenilikler ile yepyeni bir çocuk cennetine dönüştürülmüştür.Bütün bu hizmetler, memleketimize böyle bir tesisi kazandırmak ve halkımızın hizmetine hiçbir ticari kaygı güdülmeden sunmak üzere meydana getirilmiştir.Parkın devamının sağlanabilmesi yine halkımızın ve kuruluşların verecekleri destekler ile mümkün olacaktır.Parkın bütün güzellikleri ile devam etmesi ve genç kuşakların doğa sevgisini aşılaması önde gelen hedefimizdir.İnsan olmanın ilk şartı doğaya sahip çıkmaktır.

Tuzla Cad N 15 – 41870 Bayramoğlu – Darıca – Gebze – Türkiye

Tel:+90-262 653 66 66Antalya Büyükşehir Belediyesi Hayvanat Bahçesi

Antalya Hayvanat Bahçesi, Kepezaltı Piknik sahası içerisinde 330 dönüm arazi üzerinde kurulu olan tesiste 87 türde 765 adet hayvan bulunmaktadır.

Hayvanların bakımı, beslenmesi, sağlıklarının korunması ve barınmaları Çevre Koruma Daire Başkanlığına bağlı Hayvanat Bahçesi Şube Müdürlüğü tarafından sağlanmaktadır.

2004 yılı içerisinde  Bahçemizi 105.297  kişi biletli 20.353  ücretsiz öğrenci olmak üzere toplam 125.650  kişinin ziyaret ettiği tesiste bulunan hayvan grupları şunladır:

Antalya Hayvanat Bahçesi’nde, yurdumuzda ve dünyanın değişik bölgelerinde yaşayan, değişik hayvan türlerini temin ederek, tanıtmanın yanı sıra şu hizmetler verilmektedir:

Nesli tükenmekte olan hayvanların Hayvanat Bahçemize kazanımlarının yapılarak bakımlarını, korunmalarını ve nesillerinin devam etmesi için üremelerini sağlamak.
• Hayvanat Bahçemizde bulunan evcil veya evcilleşebilecek bazı hayvan türlerini üreterek damızlık olarak halkımızın hizmetine sunmak.
• Doğada nesilleri gün geçtikce azalan av hayvanlarını fazla miktarda üreterek, doğal ortamlarına bırakmak.
• Yanlış avlama sonucu yaralanan veya hastalanan vahşi hayvanların tedavileri ve bakımları yapıldıktan sonra tekrar doğal ortamlarına bırakılmasını sağlamak.

İzmir Hayvanat Bahçesi

İzmir Fuar Hayvanat Bahçesi, İzmir Kültürpark içerisinde, 9 Eylül Kapısı ile Cumhuriyet Kapısı arasında bir mevkide yer alır.İzmir Fuar Hayvanat Bahçesi,

1936 yılında şehir merkezinde yer alan Kültürpark’ın bir parçası olarak dönemin şartlarına uygun şekilde Türkiye’nin ilk koleksiyon tipi hayvanat bahçesi şeklinde inşa edilmiştir. Hayvanat bahçesinde 21 tür memeli, 50 tür kanatlı, 17 tür sürüngen olmak üzere 88 tür ve 1000 adet hayvan barınmaktadır.

Her yıl ortalama 450.000 kişi tarafından ziyaret edilen bahçe 18.000m² alanda doğal bitki örtüsüyle 73 yıldır halka hizmet vermektedir.Hem İzmir Fuar Hayvanat Bahçesi‘nin, hem de İzmir’in önemli simgelerinden olan

Pak Bahadır isimli asya fili, 21 Temmuz 2007 tarihinde 59 yaşında bir ameliyat sırasında hayatını kaybederek herkesi üzüntüye boğmuştur. Bursa Hayvanat Bahçesi ( Bursa )

10 Kasım 1998 tarihinde hizmete açılmıştır. Bursa Zoo ilk etapta Türkköyü, Ayı – Kurt, Yırtıcı kuşlar, Su kuşları, Lama, Yaban eşeği ve Deve bölümlerini ziyaretçilere açmış, daha sonra Arslan, Leopar, Maymun bölümleri ile gösteri ve eğitim merkezleri halkımızın hizmetine sunulmuştur. Ardından Afrika Savannası bölümü tamamlanarak hizmete açılmıştır. Hayvanat Bahçemiz barındırdığı hayvanlara doğal ortamlarına en yakın bir şekilde yaşam sağlamak, nesli tükenmekte olanları çoğaltarak nesillerinin devamını sağlamak, çocuklarımıza doğa sevgisini aşılamak ve onları eğitmek amacı ile kurulmuştur. Hayvanat Bahçemiz aynı zamanda doğal bir yaşam alanıdır.

Bu alanda meşe ağırlıklı 3000 adet ağaç, 32 000 adet çalı, 14 300 yer örtüsü ve çiçek dikimi yapılmıştır. Bahçemizde 3750 metre yürüyüş yolu, 6185 metrekarelik 9 adet gölet mevcuttur. Bahçemiz 206 600 metrekarelik bir alan kaplamakta olup bu alanın 180 000 metrekaresi yeşil alandır. Hayvanat Bahçemiz hayvan çeşitlerinin yanı sıra, eğitim amaçlı gösteri merkezi, öğrencilere yönelik eğitim salonları, sergi salonu, 3 – 6 yaş grubu çocuklarımızın bire bir hayvanlarla temas sağladığı, Türk köyü, gözleme evi, muhallebi evi gibi mekanlarla eğlenceli vakit geçirirken, ziyaretçilerimizin bilgilenmesini de sağlamaktadır. Hayvanat bahçemizde halkımızın ihtiyaçlarını karşılamaya yönelik restaurant, kafe, hediyelik eşya mağazası mevcuttur.

Hayvanat Bahçemizde, hayvanlarımızın beslenmesini sağlayacak mükemmel bir mutfak, et ve sebzeler için ayrı ayrı soğuk depolar, kuru yem depoları, ambarlar mevcuttur. Hayvanlarımızın bakım ve tedavilerinin yapılabileceği muayene bölümü, klinik,karantina bölümleri mevcuttur.
Amacımız, öncelikle çocuklarımıza yetişme döneminde hayvan ve doğa sevgisini aşılamak, onların hayvanlarla bire bir temas ederek o kokuyu almalarını sağlamak, halkımıza çağdaş bir dinlenme mekanı yanında öğretici koruyucu, bir tesis sunmaktır.